Belediye Personel Alımı

Karataş Belediyesi KPSS 50 Puan İle Memur Alımı Yapacak!

Karataş Belediyesi bünyesinde çalıştırılmak üzere memur alımı yapılacak. İki farklı kadro ile memur alımı yapılacak olup başvuru şartları ve detayları belli oldu. Bu kapsamda Karataş Belediyesi 657 Sayılı Devlet Memurları kanunu kapsamında Belediye Zabıta Yönetmeliği hükümlerine göre 2 kişilik kadro ile 1 Muhasebeci ve 1 Antrenör Alımı yapılacaktır.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Karataş Belediyesi memur alımı için adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak.

Bu kapsamda özel olarak ise, 2018 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lisans seviyesinde P3 puan türünden en az 50 puan almış olmak, Daha önce görev yapılan kamu kurumu veya kamu kuruşundan disiplin cezası almamış olmak, En az B Sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gibi şartlar aranacak.

Başvuru Şekli 

Karataş Belediyesi memur alım başvuruları 9 Kasım 2020 tarihinde başlayıp en geç 13 Kasım 2o20 tarihine kadar devam edecektir. Bu tarihler arasında başvuru yapacak kişilerin başvurularını Yeni Mahalle Atatürk Caddesi Karataş Belediyesi No:42’de bulunan Belediyemiz Hizmet Binası Yazı İşleri Müdürlüğüne müracaatlarını yapabilecektir.

İlanın tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu