2019 SSK Ve Bağ-Kur Emekli Aylıkları Ne Kadar?

Emekli maaşının 2019 yılında ne kadar olduğu hangi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşının alındığına göre değişiyor.

2019 SSK Ve Bağ-Kur Emekli Aylıkları Ne Kadar?

Çalışan kişiler belirli bir çalışma süresini ve yaşını doldurduktan sonra emekli olmaya hak kazanıyorlar. Emekli olan kişilere de verdikleri hizmetlerden dolayı emekli maaşı bağlanıyor. Ömür boyu alınacak olan bu emekli maaşının tutarı ise çalışılan dönemde pozisyona göre farklılık gösteriyor. Fakat SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları için devlet tarafından en düşük maaş miktarı belirlenmektedir.

En Düşük Emekli Maaşları Ne Kadar?

En düşük emekli aylıkları SSK ve Bağ-Kur için farklı miktardadır. Çalışma hayatında verilen hizmete göre emekli olduktan sonra alınacak olan emekli maaşı değişiyor. Emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacaklarına dair kafası karışan kişilere hesap yapabilmeleri için gösterilebilecek adres Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesidir. SGK’nın internet sitesinden aylık hesaplaması yapılabilmesi mümkündür. Bu sayfaya girilmesinin ardından TC kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfus il ve doğum tarihi yazılarak hesaplama hızlı bir şekilde yapılabilir. 2019 yılının Ocak ayında belirlenen en düşük emekli maaşı tutarları ise şunlardır:

  • Bağ-Kur esnaf emeklisi için 1.690 TL,
  • Bağ-Kur tarım emeklisi için 1.189 TL,
  • 2000 öncesi SSK emeklisi için 1.888 TL,
  • 2000 sonrası SSK emeklisi için 1.125 TL,
  • Memur emeklisi için 2.379 TL.

Ne Zaman Emekli Maaşlarına Zam Yapılacak?

Emekli maaşına zam yapılacağı zaman Temmuz ayıdır. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında emekli aylıklarına zam yapılıyor. Bu sene de Ocak ayında hem SSK hem de Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına zam yapıldı. Emekliler Ocak ayından bu yana SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarını zamlı bir şekilde almaya devam ediyor. Yeni zam ise Temmuz ayında yapılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklileri mağdur etmemek adına her yıl iki kez maaşlara zam yapıyor. Bu maaşlar da enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Böylece emeklilerin daha rahat bir yaşam sürebilmeleri sağlanıyor.

Emekli Maaşına Zam Ne Kadar Olacak?

Emekli maaşına yapılacak zam oranının %6,7 olması bekleniyor. Ocak ayında yapılan bu zam yüzde 10,2’ydi. Emekli maaşlarına yapılan zamlar genellikle Ocak ayında daha fazla oluyor. Bunun yanı sıra Temmuz ayında da emeklileri mutlu edecek bir oranda zam yapılıyor. Yine bu Temmuz’da 2019 yılında da SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ikinci zam yapılacak. Bu zammın oranı da 3 Temmuz’da açıklanması bekleniyor. Daha sonrasında SSK emeklileri zamlı emekli maaşlarını 17-26 Temmuz arasında almaya başlayacak. Bağ-Kur emeklilerine ise 25-28 Temmuz arasında zamlı emekli maaşları ödenmeye başlanacak. Yani SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ağustos ayına zamlı maaşlarıyla girecek. Emekli maaşına yapılacak zam oranının ne kadar olacağını merak eden kişilere de uzmanlar %6,7 olacağını tahmin ettiklerini belirtiyor.

İkramiye Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Emeklilere ikramiye ödemesi Ağustos ayında yapılacak. Emekli maaşlarına yapılan zamların yanı sıra yılda iki kere ikramiye ödemesi de yapılıyor. Bu ikramiyeler ile de emeklilerin rahat bir nefes alabilmesi sağlanıyor. Bu yılda ilk olarak Mayıs ayında emeklilere bayram ikramiyesi ödendi. Bu ikramiyenin de miktarı bin liraydı. İkinci ikramiye ödemeleri ise Ağustos ayında gerçekleştirilecek. 5-9 Ağustos arasında yapılacak ikramiye ödemelerinin tutarı da yine bin lira olacak. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının yanı sıra yapılan bu ikramiye ödemeleri emeklilerin ellerine çok daha yüksek bir maaş geçmesini sağlıyor. Böylece emeklilerin maddi olarak yaşayabilecekleri bir mağduriyetin önüne geçilmiş oluyor.

Mobil Uygulamamızı Ücretsiz İndirin İlanlar Cebinize Gelsin.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

İnstagram'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

YORUM EKLE