featured

2024 İçin Konuşulan Asgari Ücret ve Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar? İşte Tahmin Edilen Rakamlar!

Yeni yılın yaklaşmasıyla asgari ücret ve emekli maaşlarında beklenen zamlar gündemin ilk sırasında. İşte 2024 yılı için masada olan son rakamlar ve detaylar.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 ENFLASYON VE ZAM İLİŞKİSİ

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’nden elde edilen bilgilere göre yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 68 olarak belirlenmesi, 6 aylık enflasyon oranını da yüzde 40.27 olarak işaret ediyor. Bu verilere dayanarak asgari ücret ve SSK ile Bağ-Kur emeklileri için yüzde 50 civarında bir zam beklenmekte.

EMEKLİLER İÇİN YENİ YILDA NELER DEĞİŞECEK?

Temmuz ayında yüzde 25 oranında bir zam alarak maaşı 7.500 TL’ye ulaşan emekliler, yeni yılda en az 11.250 lira maaş almayı umuyor. Özellikle geçen yıl memnuniyetsizlik yaratan zamlar sonrasında hükümetin 5 bin lira ikramiye dağıtması, emeklilerin yeni zamla birlikte maddi açıdan daha rahat bir yıl geçirmesini sağlayabilir.

ZAM ORANLARININ BELİRLENMESİNDE ENFLASYONUN ROLÜ

Temmuz, ağustos ve eylül aylarını içeren 3 aylık enflasyon yüzde 25.11 olarak kaydedilmiştir. Ekim, kasım ve aralık aylarıyla birlikte 6 aylık enflasyonun tamamlanmasını takiben asgari ücretli ve emekli vatandaşlarımızın kesin maaş zammı oranları netleşecek.

2024’TE ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ MAAŞLARINDA NE GİBİ BİR ARTIŞ BEKLENİYOR?

Beklenen yüzde 50’lik zamla, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin en düşük maaşı 7.500 liradan 11.250 liraya yükselecek. Asgari ücretin ise 11.402 liradan 17.103 liraya çıkması öngörülüyor.

Bu zammın ekonomiye ve vatandaşın cebine nasıl bir etkisi olacağı, önümüzdeki aylarda daha net bir şekilde görülecek. Ancak milyonlarca çalışan ve emekli için bu zamların hayatlarında olumlu bir değişiklik yaratması bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!