featured

450 Milyon Dolarlık Destek Depremzedelerin Hesaplarına Ulaştırılıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremzedeler için duyurduğu 450 milyon dolarlık finansmanın, işletmelerin hesaplarına aktarılmaya başlandığını açıkladı. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen KOBİ’lerin rahat nefes alacağı bu destek, bölgedeki işletmelerin iyileşmesine büyük bir katkı sağlayacak.

Kacır, yaptığı yazılı açıklamada, deprem bölgelerinin önceliklerinin başında geldiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Deprem bölgesi önceliğimiz.” sözleri doğrultusunda harekete geçtiklerini belirtti. Büyük ve küçük ölçekli işletmelerin zararlarını en aza indirme çabalarını hızla sürdürdüklerini ifade etti.

Destek Kapsamı Genişliyor

Erdoğan’ın Dünya Bankası ve KOSGEB iş birliğiyle duyurduğu Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında onaylanan işletmelere ödemelerin başladığını aktaran Kacır, bu destekten faydalanacak işletmelerin hesaplarına ödemelerin yapıldığını söyledi. 11 ildeki 2,800 işletmeye 925 milyon liralık finansmanın aktarıldığını açıkladı.

Yoğun Talep Devam Ediyor

Başvuruların yoğunluğuna dikkat çeken Kacır, şu an itibariyle 50 bin işletme başvurusunun geldiğini dile getirdi. 450 milyon dolarlık fonun tamamının bölge işletmelerine aktarılacağını belirten Kacır, başvuruların fon tamamen tükenene kadar devam edeceğini ve yeni fonlarla desteklerini sürdüreceklerini ifade etti.

KOSGEB Desteği ve Geri Ödeme Koşulları

KOSGEB desteğinin 36 ay süreceğini açıklayan bakanlık yetkilileri, ilk 24 ay içerisinde KOBİ’lerin ödeme yapmayacağını belirtti. Geri kalan 12 ayda ödemelerin 3 taksitte gerçekleştirileceğini duyurdu. Program kapsamında işletme başına 200 bin ile 750 bin lira arasında faizsiz finansman sağlanacağını ve işletmelerden teminat talep edilmeyeceğini aktardı.

Bu destek programı, depremzedelerin yeniden ayağa kalkmasına ve işletmelerin canlanmasına büyük bir ivme kazandıracak gibi görünüyor. Deprem bölgelerindeki işletmeler için umut verici bir adım olan bu desteklerin sürekli genişleyerek devam etmesi bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!