featured

5 Puanlık Prim İndirimiyle 7,5 Milyon Kişi Rahat Nefes Aldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de işçilere sağlanan 5 puanlık prim indirimi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 7 milyon 579 bin kişiye ulaştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu destekten yararlananların sayısını açıkladı.

Bakan Işıkhan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Emeğin değeri sizden, desteğimiz bizden. SGK’nın uyguladığı 5 puanlık prim indiriminden bugüne kadar 7 milyon 579 bin kişi faydalandı.” dedi. Primlerini düzenli ödeyen, işlemlerini yasal süre içinde tamamlayan ve kayıt dışı istihdam yapmayan vatandaşların bu indirimden yararlanabildiğini belirtti. Bakan, “Çalışanların ve üretenlerin yanındayız, desteğimiz devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın paylaştığı grafikte, 5 puanlık prim indiriminden yararlanan ortalama işletme sayısının 1 milyon 47 bin olduğu ve bu indirimin toplamda 291 milyar 889 milyon 244 bin 763 lira tutarında olduğu belirtildi.

Görselde, bu yılın temmuz-aralık döneminde her bir sigortalının brüt asgari ücrete göre 670 lira 73 kuruş ile 5 bin 30 lira arasında indirim elde ettiği ve bu sayede %13,3 daha az prim ödediği kaydedildi.

Bu destekle birlikte, işçilerin yükü hafiflerken işletmeler de ekonomik olarak rahat bir nefes almış oldu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!