featured

Akaryakıtta Dev İndirim! Benzin Fiyatları Düşüyor

Son günlerde petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte akaryakıtta indirim haberleri gelmeye devam ediyor. Motorindeki indirim sonrası şimdi de benzine indirim yapılıyor.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Petroldeki Düşüş Akaryakıta Yansıyor

Son dönemde İsrail-Hamas arasındaki gerginlikle 96 dolara kadar tırmanan brent petrol fiyatları, şimdilerde 86 dolar seviyelerine gerilemiş durumda. Bu düşüş, akaryakıt fiyatlarına olumlu bir şekilde yansımaya devam ediyor. Özellikle bugün motorinde yapılan 1 lira 57 kuruşluk indirim sonrası, benzinde de indirim beklentisi oluştu.

Gece Yarısından İtibaren Benzin Ucuzluyor

Beklentiler doğru çıktı ve benzin fiyatlarında indirime gidiliyor. Gece yarısından itibaren benzin fiyatlarında 67 kuruşluk bir düşüş yaşanacak.

Yeni Fiyatlarla Benzin Ne Kadar Olacak?

Yapılan indirimle birlikte İstanbul’da benzinin litresi 34 lira 42 kuruş, İzmir’de 35 lira 16 kuruş ve Ankara’da ise 35 lira 05 kuruş olacak.

Seçim Öncesi ve Sonrası Akaryakıt Fiyatları

Mayıs ayında yapılan seçimlerin öncesinde benzinin litre fiyatı 19 lira, motorinin litre fiyatı ise 18 lira civarındaydı. Ancak seçim sonrası bu fiyatlar neredeyse iki katına çıkmış durumda.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde Türkiye’de bazı kriterler bulunmaktadır. Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesi sonucunda KDV hariç Rafineri satış fiyatı elde ediliyor. Bu hesaplamada, Akdeniz-İtalyan piyasasındaki günlük CIF Akdeniz ürün fiyatlarına ve günlük Dolar kuru verilerine bakılıyor. Bu veriler ışığında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!