Arkeolog Maaşları 2019

2019 Arkeolog Maaşları, Arkeolog Maaşı, Arkeolog Maaşları Ne Kadar?

Arkeolog Maaşları 2019

Arkeologların maaşları her yıl belirli değişkenler göz önünde bulundurularak düzenli aralıklarla güncellenmektedir. Arkeolog maaşları hesaplanırken çalışanların deneyimleri ve çalıştıkları kurumlar değerlendirilmek zorundadır. Ülkemizde arkeolog olarak görev yapmakta olan birçok vatandaş bulunmaktadır. Arkeologlar genelde Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamında görevlendirilmekte olup kamu personeli kapsamında istihdam edilmektedirler. Ancak, bazı durumlarda proje bazlı çalışmak zorunda kalan arkeologlar da bulunmaktadır.

Arkeolog İş İmkânları

Arkeologlar için çeşitli iş imkânları ortaya çıkmaktadır. Arkeolog olarak görev almak isteyen vatandaşların çalışabilecekleri bazı kurum türleri şu şekildedir:

 • Araştırma şirketleri,
 • Devlet Üniversiteleri,
 • Özel Üniversiteler,
 • Kolej ve Özel Okullar,
 • Kültür Bakanlığı’na Bağlı Hizmet Vermekte Olan Müzeler,
 • Danışmanlık Firmaları.

Yukarıda imkanlara ek olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan birçok pozisyon bulunmaktadır. Özellikle bakanlığa bağlı müzeler tarafından birçok personele ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sayede arkeologların kamu çalışanı olarak görev almaları mümkündür. Yine de birçok meslek alanına kıyasla arkeologların çalışabilecekleri iş imkanları özellikle ülkemizde oldukça kısıtlı bir durumdadır.

Arkeolog Çalışma Alanları

Arkeologların çalışacakları alan sadece kazı bölgeleri ile sınırlı kalmamaktadır. Kazı çalışmalarını tamamlayan çalışmaların araştırma ve bulgu aşamasında ofis ortamında da hizmet vermeleri beklenebilmektedir. Birçok arkeolog sabit bir ofis ortamından ziyade sürekli seyahat durumunda olmak zorundadır. Saha çalışmaları arkeolojik çalışmaların temelini oluşturduğu için arkeologların sürekli seyir halinde olmaları mümkündür. Arkeologların projelerine başlamadan önce çalışma yapılacak alanı keşfetmeleri ve alan hakkında detaylı bir planlama yapmaları gerekmektedir. Saha aşamasında elde edilecek bulguların detaylı bir şekilde analiz edilmesi önemlidir. Araştırma ve kazı aşaması sonrası ise bulgu ve analizlerin raporlaştırılması istenmektedir.

Arkeolog Olarak Atanma Şartları Nelerdir?

Arkeolog olarak atanmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan başvuruların takip edilmesi gerekmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan pozisyonlara başvurabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan talep edilen taban puanı alma şartı aranmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çalışabilmek için istenen şartlar şunlardır:

 • Arkeolog adayları kamu haklarını ellerinde bulundurmalıdır.
 • Arkeolog adaylarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şarttır.
 • Arkeolog adaylarının adli sicil kaydı belgesi sağlaması gerekmektedir.
 • Erkek adaylar için askerliklerini tamamlamaları ya da ertelemiş olmaları istenmektedir.
 • Arkeolog adaylarının ilgili üniversitelerin arkeoloji bölümlerini başarı ile tamamlamaları önemlidir.
 • Arazi koşulları ve zorlu şartlarda çalışmaya engel olacak herhangi bir durumun bulunmaması önemlidir.

Özel Sektör Arkeolog Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde çalışan arkeolog maaşları kamuda görev alan arkeolog maaşlarına göre çok daha düşüktür. Özel sektör çalışanlarının zam alma ihtimalleri de yok denecek kadar azdır. Aynı zamanda özel sektör çalışanları çok daha uzun saatlerde görev yapmaktadırlar. Özel sektör çalışanları için arkeolog maaşları 3,200 TL’den başlamaktadır.

Kamuda Çalışan Arkeolog Maaşları Ne Kadar?

Kamuda görev alan arkeologların alacakları maaşlar hesaplanırken deneyim ve tecrübe durumları dikkate alınmaktadır. Tüm kamu çalışanlarının alacakları ortalama maaşlar yıllık olarak belirlenmektedir. Kıdem ve kademe derecesine göre arkeolog maaşları 2019 yılında şu şekilde açıklanmaktadır:

 • Kamuda çalışan ve üniversite bünyesinde görev alan arkeologların ortalama maaşı: 4,200,00 TL,
 • Kamuda çalışan ve müzede görev almakta olan arkeologların ortalama maaşı: 4,900,00 TL’dir.

Yukarıda açıklanan maaşlar bazı dönemlerde ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak güncellenebilmektedir. Arkeologların hizmet süreleri, eğitim durumları ve yabancı dil yeterlilik koşulları sayesinde daha yüksek miktarda maaş alabilmek mümkündür. Kamuda görev alan arkeologlar asgari geçim indiriminden de yararlanabilmektedir.

Mobil Uygulamamızı Ücretsiz İndirin İlanlar Cebinize Gelsin.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

İnstagram'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

YORUM EKLE