Avukat Maaşları 2019

Avukat Maaşları Ne Kadar? 2019 Avukat Maaşları

Avukat Maaşları 2019

2019 avukat maaşlarının ne kadar olduğunu net bir şekilde söyleyebilmek için nerede çalışıldığı önemli bir konudur. Ülkemizde en ihtiyaç duyulan meslek sahiplerinden birisi avukatlardır. Bireysel olarak avukatlara başvurulabildiği gibi şirketler de pek çok işleri için avukat istihdam ediyor. Bundan dolayı avukatlar kamuda çalışabildiği gibi özel sektörde faaliyet gösteren şirketlerde de yer alabiliyor. Buna göre de avukat maaşları değişiyor. Ancak bir avukat maaşı ortalama bir çalışan vatandaşa göre çok daha fazla olabiliyor. Bu yüzden de avukat olmak isteyen kişilerin sayısı fazladır.

Kamu Avukatının Aldığı Maaş Ne Kadar?

Kamu avukatı maaşını etkileyen bazı faktörler var. Avukatlar kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde çalışabiliyorlar. Hukuk fakültesi mezunları KPSS’ye girdikten ve gerekli puanı aldıktan sonra atamalarını bekleyebilirler. Ataması gerçekleşen kişiler de kamu kurumlarında avukat olarak işe başlayabilir. Avukatın konumuna göre de kamu sektöründe aldığı maaş değişebilir. Örneğin birinci sınıf bir avukat 5 bin 490 TL maaş alır. Deneyimi daha az ya da pozisyonu daha düşük olan avukatlar ise bundan daha az maaş alırlar. Yani kamu sektöründe verilen hizmet süresine göre alınan maaşlar da artabiliyor. Fakat mevcut durumda bir kamu avukatının aldığı en yüksek maaş 5 bin 490 TL’dir.

Özel Şirkette Çalışan Bir Avukat Ne Kadar Maaş Alır?

Özel şirkette çalışan avukatın maaşının ne kadar olacağı firmaya göre farklılık gösteriyor. Birçok farklı sektörde hizmet veren şirketlerin avukata ihtiyacı oluyor. Yasal düzenlemelerin takip edilmesi ve şirketin hukuksal faaliyetlerini halletmesi için firmalar bünyelerinde avukat çalıştırabiliyor. Şirketin büyüklüğüne ve hizmet verdiği sektöre göre de avukatın aldığı maaş değişiyor. Büyük holdinglerde çalışan bir avukatın maaşı kamu sektöründe hizmet veren bir avukatın maaşından çok daha yüksek olabiliyor. Fakat daha küçük ölçekli bir firma söz konusuysa bu şirketlerin avukat maaşları için ayırdığı bütçe daha az olabiliyor.

Hakim ve Savcısı Ne Kadar Maaş Alır?

Hakim ya da savcısının aldığı maaş kamu sektöründe 1. Sınıfta görev yapanlar için 14 bin 600 TL’dir. Hakim ve savcıların aldığı maaşlar sınıflarına ve derecelerine göre farklılık gösteriyor. Birinci derece bir hakim ve savcı en yüksek maaşı alırken sekizinci derecede olanlar en az maaşı alıyor. Fakat dereceler arasındaki maaş farkı çok büyük olmuyor. Yalnızca birinci sınıf hakim ve savcı diğer derecelerden biraz daha fazla alıyor. Derecelerine göre hakim ve savcıların aldıkları maaşlar şunlardır:

  • 1. Derecedeki hakim ve savcı 10.651 TL
  • 2. Derecedeki hakim ve savcı 10.330 TL
  • 3. Derecedeki hakim ve savcı 10.112 TL
  • 4. Derecedeki hakim ve savcı 9.674 TL
  • 5. Derecedeki hakim ve savcı 9.355 TL
  • 6. Derecedeki hakim ve savcı 9.039 TL
  • 7. Derecedeki hakim ve savcı 8.730 TL
  • 8. Derecedeki hakim ve savcı 8.412 TL

Bunların dışında aday hakim ve savcının aldığı maaş ise 5.881 TL’dir.

Avukat Maaşlarını Neler Belirliyor?

Avukat maaşını belirleyen faktörlerden en önemlisi hangi kurumda çalışıyor olduğudur. Kamu ya da özel sektörde çalışan kişiler aynı maaşı almıyor. Ayrıca özel sektördeki şirketlerin büyüklüğü de avukatlara verdikleri ücreti arttırıyor. Bunun dışında bir avukat maaşının yüksek olmasını istiyorsa deneyim kazanmalıdır. Özellikle belirli bir alanda uzmanlaşmak ve olanda deneyim kazanmak bir avukatın da değerini arttıracaktır. Avukat maaşlarını etkileyen bir diğer unsur ise avukatın başarılarıdır. Daha önceki aldığı dosyalardan elde ettiği başarılar özel sektörde hizmet veren bir avukat için oldukça önemlidir.

Mobil Uygulamamızı Ücretsiz İndirin İlanlar Cebinize Gelsin.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

İnstagram'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

YORUM EKLE