featured

Bakan Şimşek’ten Emekli ve Asgari Ücretliye Enflasyon Üzeri Zam Müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan, emeklilere ve asgari ücretlilere yapılacak zammın enflasyonun üzerinde olacağını belirtti.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomik Gelişmeler ve Beklentiler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin ekonomik gelişimine ve küresel ekonomik koşullara dair bilgi verdi. Buna göre, Türkiye ekonomisi, 2022 yılında yüzde 5,5 büyüdü. Bakan Şimşek, ekonominin bu yılın ilk yarısında asrın felaketi olarak nitelendirilen depreme rağmen yüzde 3,9 büyüdüğünü ifade etti.

Milli Gelir Hedefleri

Bakan, “2023 yılında yüzde 4,4; 2024’te ise yüzde 4 büyüme beklentimiz bulunmaktadır.” şeklinde konuştu. Bakanın hedeflediği bir diğer nokta ise kişi başı milli gelir. Şimşek, “Program dönemi sonunda milli gelirin 1,3 trilyon doları aşmasını, kişi başı milli gelirin 14 bin 855 dolara yükselmesini hedefliyoruz.” dedi.

İstihdam Artışı ve Rakamlar

2023 yılında istihdamın tarihi bir yüksekliğe ulaştığına dikkat çeken Bakan Şimşek, Ağustos ayı itibariyle toplam istihdamın 32,1 milyon kişiye ulaştığını belirtti.

Fiyat İstikrarı Önemli

Mehmet Şimşek, enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi ve fiyat istikrarının sağlanması için çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Buna göre, Orta Vadeli Program’da (OVP) 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65 olarak belirlendi.

Turizm Gelirleri Artıyor

2023 yılında turizm gelirlerinin 55,6 milyar doları bulacağı tahmininde bulunan Bakan Şimşek, 2024’te bu rakamın 59,6 milyar dolara çıkmasını beklediklerini belirtti.

Zam Müjdesi ve Çalışanların Hakları

Bakan Şimşek, emekli ve asgari ücretlilere dair önemli açıklamalarda bulundu. Emekli ve asgari ücretlilere yapılacak zammın enflasyonun üzerinde olacağını belirten Bakan, “Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik ve bundan sonra da ezdirmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!