Diyetisyen Maaşları 2019

2019 Diyetisyen Maaşları, Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Diyetisyen Maaşları 2019

Diyetisyenlerin maaşları çalışılmakta olan kurum türüne göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde birçok vatandaş beslenme alışkanlıklarını değiştirmek amacıyla diyetisyenlerden yardım almaktadır. Bu yüzden, diyetisyen sayısında büyük bir artış yaşanmaktadır. Diyetisyenler danışanlarına beslenme konusunda destek sağlamaktadır. Diyetisyen maaşları hesaplanırken ise deneyim ve kurum türü göz önünde bulundurulmaktadır.

Diyetisyen Atamaları Nasıl Yapılır?

Diyetisyenlerin atamaları sağlık bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Diyetisyen olmak isteyen vatandaşlar Kamu Personeli Seçme sınavına başvurarak talep edilen puan türüne ulaşmak zorundadır. Diyetisyenler için talep edilen atama puanları çok yüksek olmadığı için bu meslek grubuna sahip olan vatandaşlar hızlı bir şekilde görevlerine başlayabilmektedirler. Diyetisyenler hem devlet hem de özel hastanelerde çalışma hakkına sahiptir. Diyetisyenlerin çalışma koşulları genellikle sözleşme bazlıdır. Kamu Personeli Seçme Sınavı dışında özel hastanelerin kendileri tarafından yapılan personel ihtiyacı duyuruları da bulunmaktadır. Bu yüzden diyetisyen ve diyetisyen adaylarının bu tarihleri düzenli aralıklarla takip etmeleri gerekmektedir. Devlet hastanelerinde görev yapmak isteyen vatandaşlardan talep edilen atama puanı 85’dir. Ancak, üniversite araştırma hastaneleri tarafından talep edilen puanlar daha düşük olabilmektedir. Diyetisyen olarak görev yapmak isteyen vatandaşların üniversite hastanelerinde daha yoğun koşullarda çalışabileceklerini unutmamaları ve çalışma tercihlerini bu koşulları göz önünde bulundurarak seçmeleri tavsiye edilmektedir. Üniversite araştırma hastanelerinde görev almak isteyen diyetisyenlerden beklenen taban atama puanı 75’dir.

Türkiye’de Diyetisyenler Ne Kadar Maaş Alır?

Türkiye’de çalışan diyetisyen maaşları hakkında bilgi sahibi olabilmek için öncelikle kişilerin hangi kurumlarda görev yaptıklarını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Diyetisyenler hem kamu kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilme hakkına sahiptir. Buna ek olarak kendi kliniklerini açarak hizmet vermekte olan birçok diyetisyen de bulunmaktadır. Kendi kliniklerini açarak hizmet vermeye başlayan diyetisyenlerin ilk yıllarda çok büyük miktarlar kazanabilmesi mümkün olmamaktadır. Bu yüzden diyetisyenlerin öncelikle farklı kurumlarda deneyim kazanmaları çok daha faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra, diyetisyenler deneyim kazandıkça ve sektörde adlarını duyurdukça kazanacakları ücretlerde artış olabilmektedir.

Kamuda Diyetisyen Maaşı Ne Kadar?

Kamuda çalışan diyetisyenlerin maaşları kamu türüne ve deneyim süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kamu alanında çalışmak isteyen diyetisyenler devlet ve üniversite hastaneleri, toplum sağlığı merkezleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve belediyelerde görev alabilmektedir. Hastanelerde çalışmakta olan ortalama bir diyetisyenin alacağı maaş 2019 yılı itibarı ile 4,500 TL’dir. Uzman diyetisyenlerin alacağı maaş ise 6,500 TL’dir. Deneyimlerine ve kurum türüne göre diyetisyen maaşları 2019 yılı itibarı ile şu şekilde açıklanmaktadır:

  • Toplum – Halk Sağlığı Merkezi’nde çalışan diyetisyen maaşı: 4.461,60 ₺,
  • Belediyelerde çalışan diyetisyen maaşı: 4.953,73 ₺,
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çalışan diyetisyen maaşı: 4.364,26 ₺,
  • KYK – THY’nda çalışan diyetisyen maaşı:  4.602,21 ₺’dir.

Özel Sektör Diyetisyen Maaşı Ne Kadar?

Özel sektörde çalışan diyetisyenler deneyim süresi ile doğru orantılı olarak yüksek ücretler kazanabilmektedir. Özel sektörde çalışmak isteyen diyetisyenlerin alacakları en düşük başlangıç maaşı 3,700 TL’dir. Ortalama bir deneyime sahip diyetisyenin alacağı en düşük maaş ise 4,900 TL’dir. Özel hastanelerde çalışan diyetisyenlerin kazanacakları aylık ortalama ücret 4,500 TL’dir.

Yurtdışı Diyetisyen Maaşı Ne Kadar?

Yurtdışında çalışan diyetisyenler saatlik olarak ortalama 30 dolar kazanabilmektedirler. Diyetisyenler Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kazanan meslek grupları arasında yer almaktadır. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri obezite konusuna önem verdikleri için her yıl düzenli aralıklarla diyetisyen görevlendirmesinde bulunmaktadır. Diyetisyen maaşları ülke türü ve görev tanımına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Mobil Uygulamamızı Ücretsiz İndirin İlanlar Cebinize Gelsin.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

İnstagram'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

YORUM EKLE