Emekli Maaşları 2019

Emekli Maaşları Ne Kadar? 2019 Emekli Maaşları

Emekli Maaşları 2019

2019 yılı emekli aylıkları Ocak ayında yapılan zam ile beraber alınmaya başlandı. Çalışma sürelerini ve yaşlarını doldurduktan sonra emekli olan kişilere emekli maaşı bağlanıyor. Bu maaş kişilerin verdikleri emekten dolayı ömür boyunca veriliyor. Emekli maaşlarında da enflasyona göre artış oluyor. Kişilerin hangi kurumdan ve hangi dereceden emekli olduğuna göre emekli maaşları değişse de son zamdan sonra en düşük emekli maaşları şu şekilde olmuştur:

  • Bağ-Kur esnaf emeklisi olan kişilerin en düşük maaşı 1.690 TL,
  • Bağ-Kur tarım emeklisi olan kişilerin en düşük maaşı 1.189 TL,
  • 2000 öncesi SSK emeklisi olan kişilerin en düşük maaşı 1.818 TL,
  • 2000 sonrası SSK emeklisi olan kişilerin en düşük maaşı 1.125 TL,
  • Memur emeklisi olan kişilerin en düşük maaşı 2.379 TL.

Bunların yanı sıra en yüksek emekli maaşı ise yapılan zam ile 4.892 TL’den 5.390 TL’ye yükselmiştir.

Emekli Maaşlarına Yeni Zam Ne Zaman?

Emekli maaşlarına ne zaman zam yapılacak sorusunun cevabı Temmuz ayıdır. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında emeklilerin aylıklarında artışa gidiliyor. Bu yıl da yine Ocak ayında emekli maaşlarına zam yapıldı. Yeni zam ise Temmuz ayında yapılacak. 3 Temmuz’da artış oranlarının ne kadar olacağı açıklanacak. Zamlı emekli maaşını ne zaman alabilirim diye merak eden kişilere de verilecek cevaplar şunlardır:

  • SSK emeklileri 17-26 Temmuz arasında,
  • Bağ-Kur emeklileri 25-28 Temmuz arasında.

Artışlar Ne Kadar Olacak?

Emekli maaşına yapılacak zammın miktarı hangi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olunduğuna göre değişiyor. Emekli kişilerin yaşam kalitesinin düşmemesi adına verilen emekli aylıklarında yılda iki kez artışa gidiliyor. Böylece enflasyona göre emekli maaşlarında da artış olması sağlanıyor. Bu da emeklilerin herhangi bir maddi zorluk çekmesinin önüne geçiyor. Uzmanlara göre de Temmuz ayında emekli maaşına yapılacak artışın %6’ya yakın olacağı tahmin ediliyor. Buna göre beklenen yeni emekli maaşı miktarları şunlardır:

  • Bağ-Kur tarım emeklisi 1.260 TL,
  • 2000 öncesi SSK emeklisi 1.926 TL,
  • 2000 sonrası SSK emeklisi 1.192TL.

Bin TL’lik İkramiye Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Emekliye ikramiye ödemesi Ağustos ayında gerçekleştirilecek. Emekli olan kişilerin maaşlarına yılda iki kez zam yapılıyor. Bunların dışında da bu maaşlara ek olarak emekli ikramiyesi ödemesi de gerçekleştiriliyor. Örneğin Mayıs ayında bayram ikramiyesi ödemeleri emeklilere yapıldı. Yapılan bu ikramiyelerin tutarı bin TL’ydi. Yapılan bu ek ödemeler sayesinde de emekliler ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına devlet tarafından destek görmüş oluyor. Bu sene emekliler için ikinci bir ikramiye ödemesi daha gerçekleştirilecek. Yine bin TL olan bu ikramiyenin ödemeleri 5-9 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Böylece emekliler Temmuz ayındaki zammın yanı sıra Ağustos ayında da bin TL’lik ek ödeme alabilecek.

Emekli Maaşı Hesaplamasını Nasıl Yapabilirim?

Emekli maaşı hesaplamasının yapılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine girilmesi gereklidir. Ne kadar emekli maaşının alınacağına dair kişilerin kafaları karışabilir. Bu maaşların hızlı bir şekilde hesaplanabilmesi için de başvurulabilecek yöntemler vardır. SSK’dan emekli alan kişiler SGK’nın sitesine girerek hesaplama işlemini gerçekleştirebilirler. Bunun için TC kimlik numarasının yanı sıra SSK sicil numarası, baba adı, nüfus il ve doğum tarihi bilgilerinin de girilmesi gerekiyor. 4B emekli maaşının hesaplanması için gidilmesi gereken adres e devlettir. E devlet sistemine giren kişiler 4B Emekli Aylık Bilgisi sayfasını açmalı ve buradan maaş bilgilerine ulaşmalıdır. E devlet sistemine giriş için de şifre dışında internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza gibi bilgiler de kullanılabilir.

Mobil Uygulamamızı Ücretsiz İndirin İlanlar Cebinize Gelsin.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

İnstagram'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

YORUM EKLE