featured

EYT Aylık Hesaplamalarında Güncellemeler: Ne Durumda?

EYT (Emeklilikte yaşa takılanlar) kapsamında emekli maaş hesaplamaları sürüyor. 200 bin dosya üzerinde çalışılırken, bazı hesaplamalarda karşılaşılan hatalar için düzeltme süreci devam ediyor.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilikte yaşa takılan bireyler için maaş hesaplamaları hızla ilerliyor. Şu anda 200 bin dosya üzerinde çalışmalar devam ederken, bazı hesaplamalarda karşılaşılan hatalar için düzeltme süreci başlatıldı. Yoğun başvurular ve iş yükü, bazen hatalı hesaplamalara yol açabiliyor. Bu tür hatalar betro için düzeltme talepleri kabul ediliyor.

Eğer bir birey, emekli maaşı hesaplamasında bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsa, sosyal güvenlik il müdürlüklerine yazılı bir dilekçe ile başvurarak düzeltme talebinde bulunabilir. Eğer hata SGK’dan kaynaklanıyorsa ve hesaplanan maaş, önceki maaştan yüksekse, fark emekliye ödenir.

Örneğin, bir emeklinin maaşı başlangıçta 7.800 lira olarak belirlendi. Ancak, düzeltme sonucunda maaşı 8.200 liraya çıktıysa, her ay için 400 liralık fark, ekim ayı da dahil olmak üzere, emekliye ödenir.

EYT kapsamında, emeklilik başvurusu yapmış ancak maaşı bağlanmamış olanlar, SGK müdürlüklerine başvurmalıdır. Emeklilikte yaşa takılanlar için, 1999 yılından önce sigortalı olanlar, yaş şartı betro giriş olmaksızın emekli olabilirler.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emeklilik yaşının artırılmayacağını belirtti. Ayrıca, EYT kapsamında 5 milyon potansiyel emekli adayının zamanla sisteme dahil olacağını ve emekli olacaklarını ifade etti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!