featured

Faiz Kararı Bugün Açıklanacak! Ekonomistlerin Tahmini Ne?

Geçen ay politika faizini yüzde 30'a taşıyan Merkez Bankası, bu ayki kararını bugün saat 14.00'te kamuoyuyla paylaşacak. Ekonomistler, bankanın faizleri 500 baz puan artırarak yüzde 35'e yükselteceği tahmininde bulunuyor.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomistler Faiz Artışını Bekliyor

Geçen ay politika faizini yüzde 30’a taşıyan Merkez Bankası, bu ayki kararını bugün saat 14.00’te kamuoyuyla paylaşacak. Ekonomistler, bankanın faizleri 500 baz puan artırarak yüzde 35’e yükselteceği tahmininde bulunuyor.

Önceki Ayın Kararı Hafızalarda

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu, önderliğindeki Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile bugünkü toplantısını gerçekleştirecek. Hatırlanacağı üzere banka, geçen ayki safirbet toplantısında politika faizini yüzde 25’ten yüzde 30’a çekmişti.

Merkez Bankası’ndan Hangi Mesajlar Bekleniyor?

Bu toplantının odak noktası sadece faiz oranları değil. Karar metninde sadeleşme ve sıkılaştırma politikalarına dair ipuçları da aranıyor.

Ekonomistlerin Tahminleri Ne Yönde?

19 ekonomistin katıldığı bir beklenti anketine göre, politika faizinde 250 ila 500 baz puanlık bir artış bekleniyor. Anket sonuçları, ekonomistlerin faiz beklentilerinin yüzde 32,50 ile yüzde 35,00 arasında olduğunu gösteriyor. Yıl sonuna dair genel beklenti ise politika faizin yüzde 40 olması yönünde.

Bloomberg HT’nin Anket Sonuçları

Bloomberg HT’nin safirbet giriş gerçekleştirdiği Ekim ayı anketine katılan uzmanlar da Merkez Bankası’nın faizleri 500 baz puan artırarak yüzde 35’e yükselteceği görüşünde birleşiyor.

Bugün saat 14.00’te Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı, piyasalar ve ekonomistler tarafından merakla bekleniyor. Önceki ay yüzde 30’a çıkardığı politika faiziyle dikkat çeken bankanın, bu ayki adımı ekonomik gelişmeler ışığında büyük önem taşıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!