featured

Günlük Kiralama İçin İzin Şart! İhlalde 1 Milyon Liralık Ağır Cezalar Kapıda

Yeni yasa gereği, konutunu turizm amaçlı günlük kiraya vermek isteyen ev sahipleri için izin belgesi zorunluluğu getirildi. İhlallerde ağır cezalar uygulanacak.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni Yasayla Günlük Kiralamalarda Değişiklik

Konut sahipleri artık evlerini turizm amaçlı günübirlik kiraya vermek istediklerinde izin belgesi almak zorunda. Yeni yasa, 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girecek ve bu tarihten itibaren belgesiz kiralama yapan ev sahiplerine yüksek miktarda cezalar kesilecek.

Turizmde Kayıt Dışı Ekonomi ve Ayakçılarla Mücadele

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Gündüz, ev sahiplerinin yüksek kazanç beklentisiyle günübirlik kiralama yapmasının, turizmde kayıt dışı ekonomiye ve emlak sektöründe ‘ayakçı’ tabir edilen yetkisiz aracıların artmasına yol açtığına dikkat çekti. Yeni yasal düzenleme, bu tür sorunları önlemeyi amaçlıyor.

Cezalar Nasıl İşleyecek?

Gündüz yaptığı açıklamada, konutların turizm amaçlı kiralanması için öncelikle izin belgesi alınması gerektiğini belirtti. İzin belgesi olmaksızın kiralama yapanlara her bir konut için 100 bin lira ceza kesileceğini, ayrıca 15 gün içerisinde belge alınması için süre tanınacağını ekledi.

1 Yıl İçerisinde İzinsiz 4 Kere Kiralama Yapanlara Ağır Cezalar

Konut sahiplerinin izin belgesi olmadan yılda 4 defa kiralama yapmaları durumunda, 1 milyon lira ceza ile karşılaşacaklarını belirten Gündüz, bu ağır cezanın konut sahiplerini yasa dışı kiralama yapmaktan caydırmayı amaçladığını vurguladı.

Yeni yasa, günlük kiralama işlemlerini resmiyete kavuşturarak, hem sektördeki kayıt dışı ekonomiyi önlemeyi hem de turistlerin güvende tatil yapmalarını sağlamayı hedefliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!