featured

Hacizli Malların Satışı ve Devri İçin Yeni Dönem Başlıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İcra ve İflas Kanunu’nda yapılan değişiklikle, hukuken muhafazasına gerek kalmayan yedieminlerdeki hacizli malların tasfiyesi sürecine yeni bir düzen getirildi. Bu tebliğ, 18 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Kasım’da yürürlüğe girmesi planlandı.

Malların Alımı

Bu kapsamda, haciz kararı kalkmış ancak hala yedieminlerde tutulan mallar, kanuni istisnalar dışında, öncelikle mülkiyet sahibi borçlu tarafından teslim alınabilecek. Borçlunun malı alamaması durumunda, rehin hakkı sahibine malı alma imkanı tanınacak.

MKE A.Ş’ye Devir

Eğer bu haklar kullanılmazsa, sicile kayıtlı mallar da dahil olmak üzere diğer mallar, kanunda belirtilen bedel karşılığında MKE A.Ş’ye devredilecek. Satış ve mülkiyet devri sonucu elde edilen gelir saklanacak ve ilgili hak sahiplerine ödenecek.

Türk Kızılay Derneği’ne Devir

Eğer mallar MKE A.Ş’ye de devredilemezse, bu mallar ülke ekonomisi ve çevre için potansiyel zararları önlemek adına Türk Kızılay Derneği’ne bedelsiz olarak devredilecek.

Elektronik Satış

Söz konusu hacizli malların elektronik satış süreci yarın başlatılacak.

Bu yeni düzenlemeyle, yedieminlerde uzun süre bekletilen ve muhafazasına gerek kalmayan hacizli malların tasfiye süreci daha hızlı ve etkili bir şekilde yönetilecek. Hem mülkiyet sahipleri için haklarının korunması hem de kamu yararı gözetilerek bu malların değerlendirilmesi sağlanacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!