featured

Memurlara Zam Müjdesi: Maaş ve Mesai Ücretlerinde Büyük Artış!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memurlar İçin Yeni Yıl Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni yılda kamu çalışanlarının maaşlarında yüzde 50’ye yakın bir artış olacağını açıkladı. Buna göre, en düşük memur maaşı 22 bin 17 liradan 33 bin 25 liraya yükselecek. Üniversite mezunu en düşük memur maaşı ise 34 bin 389 lira olacak.

Mesai Ücretlerinde Artış

Memurların fazla mesai ücretleri de artacak. Yeni yılda saat başına fazla mesai ücreti 5 lira 40 kuruştan 10 lira 10 moldebet  kuruşa çıkacak. Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan makam şoförleri dahil tüm personele ayda 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlere de 60 saati geçmemek üzere fazla mesai ücreti verilecek.

Diğer Meslek Grupları İçin Maaş Artışı

Öğretmen maaşı 26 bin 642 liradan 39 bin 963 liraya, üniversite mezunu hemşire maaşı 26 bin 428 liradan 39 bin 642 liraya, polis memuru maaşı 29 bin 512 liradan 44 bin 268 liraya ve mühendis maaşı 33 bin 109 liradan 49 bin moldebet giriş 663 liraya yükselecek.

Enflasyon Farkı ve Toplu Sözleşme Zammı

Memurlar, toplu sözleşme zammının yanı sıra enflasyon farkı da alacak. Yüzde 18 enflasyon farkı ve yüzde 15 toplu sözleşme artışıyla birlikte memurların maaşlarında yüzde 35.73’lük bir artış gerçekleşecek.

Harcırah ve Gündelik Tutarlarında Artış

Yurt içi gündelik ve tazminat tutarları da artırılıyor. Yurt içi gündelik tutarı, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek kadrolarda bulunan memurlar için 465 liraya, en alt kademedeki memurlar için ise 400 liraya çıkacak. Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına ödenecek yurt içi gündelik tutarı ise 270 liradan 500 liraya çıkacak.

Milli Eğitim Bakanlığı İdari Personeli İçin Fazla Mesai Ücreti

Mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarındaki Milli Eğitim Bakanlığı idari personeli, yasal çalışma saatinin bitiminden sonra fiilen yaptıkları fazla çalışma süreleri için ayda 100 saati geçmemek üzere saat başına 17 lira 20 kuruş alacak.

Bu artışlar, memurlar ve kamu çalışanları için yeni yılda büyük bir mali rahatlama sağlayacak. Zam, ekonomik koşullar ve yaşam maliyetleri göz önünde bulundurularak yapılan bir düzenleme olarak karşımıza çıkıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!