featured

Merakla Beklenen Motorin İndirimi Ne Zaman Geliyor? İşte Detaylar!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Petroldeki Dalgalanma ve Akaryakıtta Yansıması

İsrail-Hamas arasındaki gerginliğin artması, brent petrolün varil fiyatını 96 dolara kadar çıkardı. Ancak bu yükseliş kısa süreli oldu ve fiyatlar 86 dolara geriledi. Bu dalgalanma, akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıdıktan sonra, 24 Ekim Salı günü indirim olarak geri dönecek.

Motorinin Yeni Fiyatı Ne Olacak?

24 Ekim Salı gününden itibaren geçerli olacak indirimle motorinin litre fiyatı; İstanbul’da 38 lira 4 kuruş, Ankara’da 38 lira 63 kuruş ve İzmir’de 38 lira 80 kuruş olacak.

İsrail-Hamas Etkisi ve Akaryakıt Piyasası

Ekim ayının başında peş peşe gelen indirimlerle benzin ve motorin fiyatları 33-34 lira ve 37-38 lira arasına geriledi. Ancak İsrail-Hamas gerginliğinin etkisiyle petrolde yaşanan yükselme, 17 ve 20 Ekim’de motorin ve benzin fiyatlarına zam olarak yansıdı.

Seçimler ve Akaryakıt Fiyatlarındaki Artış

Seçim öncesi benzinin litre fiyatı 19 lira, motorinin litre fiyatı ise 18 lira seviyelerindeydi. Ancak seçim sonrası bu fiyatlar iki katından fazla artış gösterdi.

Akaryakıt Fiyatlarının Hesaplanma Yöntemi

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarının hesaplanması süreci, Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle oluşuyor. Akdeniz-İtalyan piyasası ve günlük Dolar kurunun takibi, gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatının belirlenmesinde kilit rol oynuyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!