featured

Merkez Bankası’ndan Bankalara KKM İçin Yeni Komisyon Talimatı Verildi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB, Türk Lirası’nın payını artırma ve sadeleşme hedefleri doğrultusunda bankalara yönelik yeni bir talimatı hayata geçiriyor. Bu talimatla, KKM hesaplarına dair hedeflerini tutturamayan bankalara yüzde 8’e kadar komisyon uygulanacağı duyuruldu.

Yüzde 8 Komisyon Uygulamasının Detayları

Merkez Bankası, Türk Lirası’na geçiş, yenileme ve TL payını artırma konularında hedeflerini karşılayamayan bankalara KKM hesapları için yüzde 8 komisyon uygulanacağını belirtti. Bu uygulama, sadeleşme adımları kapsamında getirildi.

Komisyon Nasıl Hesaplanacak?

Bankalara gönderilen yazıda, yabancı para yükümlülükleri için oluşturulan zorunlu karşılıklar üzerinden komisyon alınacağı belirtildi. Bu komisyon, TCMB tarafından belirlenen koşullara göre değişiklik gösterecek. Özellikle, belirlenen TL payına göre yıllık yüzde 3 oranında komisyon uygulanabilecek.

Komisyon Oranları Nasıl Belirlendi?

Yenileme ve TL’ye geçiş oranlarında yüzde 100’ün altında olan bankalar ve yüzde 85’in altında olan katılım bankaları yüzde 6’nın üzerinde komisyon ödeyecekler. Ancak bu hedefleri aşan bankalar için komisyon oranı yüzde 0’a kadar düşürülebilecek.

Mevduat Tutarı 500 Milyon Liranın Altında Olan Bankalara İstisna

Vadesi dolan mevduat tutarı 500 milyon liranın altında olan bankalar bu komisyon uygulamasından muaf tutulacak. Aynı şekilde, gerçek kişiler için TL payı oran değişimi yüzde 3,5’in altında ve tüzel kişiler için belirlenen payın altında olan bankalardan sadece yüzde 1 komisyon kesintisi yapılacak.

İstisnalar ve Hedefler

Türk Lirası payı hesaplamalarında belirli tutarların altında olan bankalar da bu uygulamadan muaf olacak. Özellikle, gerçek kişiler için 15 milyar TL’nin, tüzel kişiler için ise 10 milyar TL’nin altında olan bankalar bu kapsamda değerlendirilecek.

KKM Hesaplarında Gözlenen Düşüş

BDDK verilerine göre, son zamanlarda popülerliğini yitiren KKM hesaplarından son 3 haftada büyük bir çıkış yaşandı. KKM hacmi, bu süre zarfında 3 trilyon 156 milyar TL’den 3 trilyon 70,2 milyar TL’ye düştü.

Bu yeni talimatla Merkez Bankası, Türk Lirası’nın gücünü artırmayı ve ekonomik sadeleşmeyi hedefliyor. Bankaların da bu yönde adımlar atması ve TCMB’nin belirlediği hedeflere ulaşması bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!