featured

Merkez Bankasından Türk Lirasına Güç Katan Yeni Hamleler Gelmeye Devam Ediyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin finans merkezi TCMB, Türk lirasının ekonomik sistemdeki rolünü güçlendirme taahhüdünde bulundu. Bu taahhüdü yerine getirme adına, firmaların kredi erişimini daha kolay hale getirecek bir dizi yeni uygulama ve kolaylık hayata geçirildi.

Krediye Erişimde Yenilikler

Firmaların finansmana erişiminde bankaların daha önce uygulamış olduğu yüzde 30 oranındaki menkul betveno kıymet tesis şartı kaldırıldı. Aynı zamanda, daha önce ihracat, yatırım ve KOBİ kredileri için 50 bin TL olan fatura muafiyet sınırı 250 bin TL’ye yükseltildi. Şimdi, kredi alımlarında herhangi bir fatura şartı aranmayacak.

İhracat Kredileri Daha Erişilebilir Hale Geliyor

TCMB, ihracatı desteklemek için yeni adımlar atmaya devam ediyor. İhracat kredilerine erişimi kolaylaştırmak için, firmaların yatırım malı ithalatı artık net ihracat hesaplamalarında dikkate alınmayacak.

TL Mevduatında Hedef Büyütüldü

Türk lirası mevduatın ekonomideki payını artırmaya yönelik olarak, aylık yüzde 2,5 olan TL artış hedefi, yüzde 3,5’e betveno giriş yükseltildi. Bu, bankaların döviz bazlı mevduatlara kıyasla TL mevduatlara daha fazla öncelik vermesini teşvik edecek.

Kur Korumalı Hesaplarda Yenilikler

Kur korumalı hesapların azaltılması için alınan tedbirler kapsamında, bu hesapların yenilenmesi veya TL’ye dönüştürülmesi süreci daha da hızlandırılacak.

TCMB’den Açıklama

TCMB Para Politikası Kurulu’nun yaptığı son açıklamada, sadeleşme sürecinin kademeli olarak devam edeceği ve Türk lirası mevduatının ekonomideki payını artırmaya yönelik yeni adımların atılacağı belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanı’ndan Değerlendirme

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Merkez Bankası’nın aldığı bu kararları “krediye erişimin kolaylaştırılması ve TL’ye geçişin teşvik edilmesi” amacıyla oldukça önemli bulduğunu belirtti.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!