Mühendis Maaşları 2019

Mühendis Maaşları Ne Kadar? 2019 Mühendis Maaşları

Mühendis Maaşları 2019

2019 yılında mühendis maaşları; açıklanacak olan enflasyon oranı ile birlikte diğer meslek gruplarının maaşları gibi artış gösterecektir. Mühendisler; toplumun ihtiyaçları göz önünde tutularak, problemlere bilimsel çözüm üreten meslek gruplarıdır. Birçok farklı alandan oluşan bu meslek grubunun her oranının görevi ve ihtiyaç duyulurluğu farklıdır. Birinin mühendis olabilmesi için üniversitelerin mühendislik fakültelerindeki 4 senelik bölümlerden mezun olmuş olması gereklidir. Ayrıca mühendislerin sadece üniversitede aldıkları eğitim, meslek yaşamları için yeterli değildir. Birçok tasarım ve yazılım programını kullanmayı öğrenmeleri gerektiği gibi, yabancı dili de etkili bir şekilde kullanabiliyor olmaları gereklidir. Birçok firma İngilizce’yi etkili bir şekilde konuşabilen mühendisler aramasının yanı sıra, İngilizce’ye ek olarak bir dil daha bilen çalışanları da ağırlıklı olarak tercih etmektedir.

Mühendisin Sorumlulukları Nelerdir?

Mühendisin sorumluluğu uzmanlaştığı alana göre farklılık gösteriyor olsa da genel olarak ortak sorumlulukları şunlardır:

 • Araştırdığı ve oluşturduğu fikirleri, teknik olarak bir plana dönüştürme konusunda başarılı olması gereklidir.
 • Bilgisayar destekli tasarım yazılımları kullanarak plan oluşturabilmeleri gereklidir.
 • Var olan projelerin yönetimlerini sağlamak ve bu projelere sahada bulunan sistemleri ziyaret ederek katkıda bulunmak gereklidir.
 • Projelerin etkinlikleri, güvenlikleri ve maliyetleri hesaplanarak bunlara yönelik rapor yazabiliyor olmaları gereklidir. Aynı zamanda bu raporları sunmak da sorumluluklarındandır.
 • Müşteriler ile iletişim kurmak ve müşterilerin yapılan işten memnun kalmasını sağlamak mühendislerin sorumluluklarındandır.
 • Farklı departmandaki kişiler ile koordineli çalışabilmeyi sağlamak mühendislerin görevlerindendir.
 • Mühendislerin hizmet portföyünü, Pazar ihtiyaçlarını ve son trendleri analiz edebiliyor olması gereklidir.
 • Mühendislerin sürekli olarak kendilerini geliştirmesi ve meslek sahasındaki yenilikleri aktif bir şekilde takip etmesi sorumluluklarından biridir.

Mühendiste Aranan Nitelikler Nelerdir?

Mühendiste aranan niteliklerden başlıca olanları şunlardır:

 • Yaratıcı olmaları gereklidir. Yeni sistemleri hangi yöntemler ile geliştirebilecekleri konusunda gerekli yaratıcılığı düşünerek göstermelilerdir.
 • Mevzu bahis olan ekipman ve araçların kullanımından haberdar olmaları gereklidir. Bu ekipmanlar ile ilgili ortaya çıkan mekanik kavramları ve süreçleri anlamakta zorluk çekmiyor olmaları gerekmektedir.
 • Karmaşık matematik analizler yapma konusunda iyi olmalılardır ve bu analizler ile kolaylıkla sorunlarını çözebilmelilerdir.
 • Sorunun kaynağını tanımlayabiliyor olmaları gereklidir. Sorunun kaynağını tanımladıktan sonra bu sorun için bir çözüm ve bu çözüme alternatif çözümler üretebilmelilerdir. Ayrıca çözümlerini test edip, buna göre problemlerini çözmelilerdir.
 • Ekip çalışmasına yatkın olan kişiler olmaları gereklidir.
 • Sorumluluk alabiliyor olmaları gereklidir. Büyük ölçekli bir proje, fon, personel veya malzeme kendilerine verildiğinde bunun yönetimini sağlayabiliyor olmalılardır.
 • İletişim beceresi kuvvetli olan kişiler olmalılardır.
 • Disiplin sağlayabilen ve öz disipline sahip olan kişiler olmaları gereklidir.
 • Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilmelilerdir. Çalışma saatleri dışında da çalışmak zorunda kalabileceklerinin bilincinde olmalılardır.

Alınan Eğitimin Maaş Üzerindeki Etkisi

Alınan eğitimin maaş üzerindeki etkisi hesaplanırken, dikkat edilmesi gereken nokta kişinin mühendisliğin hangi dalında eğitim almış olduğudur. Bakıldığında en çok maaş kazanabilecek olan mühendisler petrol mühendisleridir. Sonrasında ise yüksek maaşlar ile çalışabilme ortamı olan mühendisler; makine mühendisleri, mekatronik mühendisleri, inşaat mühendisleri, bilgisayar mühendisleri ve elektrik mühendisleridir.

2019 Yılında Mühendis Maaşları Nasıldır?

2019 yılında mühendis maaşları; açıklanacak olan enflasyon oranı eklenmemiş olarak 5.634 TL’dir. Açıklanacak olan enflasyon oranına göre mühendislerin maaşları artacaktır. %11.14 oranında bir zam mevcut olduğu takdirde mühendisler 6.262 TL maaş almaya başlayacaklardır. Ancak mühendisler için net bir maaş söylemek mümkün değildir. Firmadan firmaya göre verilen maaşlar değişebildiği gibi, kişinin bu meslekte ne kadar tecrübeli olduğuna bağlı olarak da maaşları değişebilmektedir.

Mobil Uygulamamızı Ücretsiz İndirin İlanlar Cebinize Gelsin.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

İnstagram'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

YORUM EKLE