Müsteşar Maaşları 2019

Müsteşar Maaşları Ne Kadar? 2019 Müsteşar Maaşları

Müsteşar Maaşları 2019

Müsteşarın 2019’da aldığı maaşın ne kadar olacağı Ocak ayında belli oldu. Her sene Ocak ayının başında senenin ilk yarısında memurlara ne kadar maaş ödeneceği açıklanıyor. Yılın ilk 6 ayı da açıklanan bu tutarda maaş ödemeleri yapılıyor. Bu maaşlar açıklanırken müsteşar maaşlarının ne kadar olacağı da belirleniyor. Müsteşarlar üst düzey memur olarak konumlandırılıyor. Bundan dolayı da en yüksek memur maaşına sahip çalışanlar arasında yer alıyorlar. En fazla memur maaşını alan kişi diyanet işleri başkanıdır. Ondan sonra yüksek maaş alan kişiler ise müsteşarlardır.

Müsteşar Olabilmek İçin Neler Gerekli?

Müsteşar olabilmek için aranan şartlardan ilki en az lisans mezunu olunmasıdır. Müsteşarlar memurluğun en üst düzey görevlerinden bir tanesidir. Bundan dolayı bu göreve gelebilmek de pek kolay değildir. Kimin müsteşar olacağına genellikle bakan karar verir. Bu kararın ardından Cumhurbaşkanı’nın da o kişinin müsteşar olabilmesi için onay vermesi şarttır. Bundan dolayı da müsteşar olabilmek için diğer memurlarda olduğu gibi KPSS şartı aranmaz. Kimin müsteşar olacağına bir sınav değil bakan karar verir. Bu yüzden kriterler de genellikle bakalar tarafından belirlenir.

Ocak Ayında Ne Kadar Zam Yapıldı?

Müsteşar maaşına yapılan zam Ocak ayında yüzde 10,70 oranındaydı. Müsteşarlık da bir memuriyettir. Üst düzey memurluk sayılan müsteşarların maaşlarındaki zam da diğer memurlar ile beraber yapılır. Memurların maaşlarında da yılda iki kez artış gerçekleştirilir. Her sene olduğu gibi bu sene de yılın ilk zammı Ocak ayında yapıldı. Enflasyona göre belirlenen zammın oranı yüzde 10,70 oldu. Geçen yılın sonunda müsteşarlar 11 bin 978 TL alıyorlardı. Ocak ayındaki zamdan sonra bu müsteşar maaşları 13 bin 280 TL’ye çıktı. Ocak ayından bu yana da müsteşarlar bu maaşı almaya devam ediyor.

Yeniden Zam Ne Zaman Yapılacak?

Müsteşar maaşına yeni zam Temmuz ayında yapılacak. Müsteşarın konumu bakanlardan sonra gelmektedir. Oldukça önemli göreve sahip olan müsteşarlar en yüksek memur maaşını da alırlar. Üst düzey memur statüsünde bulunan müsteşarlar diğer tüm memurlardan çok daha fazla maaş alır. Fakat maaşlarına zamlar diğer tüm memurlar ile aynı anda ve aynı oranda yapılır. Memurların maaşlarına yılda iki kez zam yapılıyor. Bu zamlardan ilki Ocak diğer ise Temmuz ayında gerçekleştiriliyor. Ocak ayında yapılan zam yılın ilk yarısı için geçerli oluyor. Yılın ikinci yarısında ise memurlar zamlı maaşlarını almaya başlıyor. Diğer senelerde olduğu gibi bu sene de Temmuz ayında memur maaşlarına zam yapılacak. Bu zam müsteşarların maaşlarını etkileyecek. Yapılacak olan bu artışın ne kadar olacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak Temmuz başında bu oranın açıklanması bekleniyor.

Müsteşar Yardımcısı Ne Kadar Maaş Alıyor?

Müsteşar yardımcısının aldığı maaş 12.043 TL’dir. Bakanlıkların bünyesinde müsteşarların yanı sıra müsteşar yardımcıları da görev almaktadır. Müsteşarın yardımcısı konumunda olan bu kişilerin aldıkları maaşlara da Ocak ayında zam yapıldı. Geçtiğimizin yılın ikinci yarısında müsteşar yardımcıları 11 bin TL civarında maaş alıyordu. Ocak ayında yapılan zammın ardından bu maaş 12.043 TL’ye çıktı. 2018 yılında tüm müsteşar yardımcısı görev süreleri sona erdi. Hem müsteşar hem de müsteşar yardımcılığı görevi sonlandırıldı. Fakat hala bu iki pozisyonda görev alan memurlar mevcuttur. Bu kişiler de müsteşar maaşlarını almaya devam ediyor. Bu maaşlar da hala memur maaşlarına yapılan zamdan etkileniyor. Memur maaşına ne kadar zam yapılırsa müsteşar ve müsteşar yardımcılarına da o kadar zam gerçekleştiriliyor.

Mobil Uygulamamızı Ücretsiz İndirin İlanlar Cebinize Gelsin.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

İnstagram'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

YORUM EKLE