featured

Öğrenci Kredisi ve Bursunda Büyük Artış: Lisans 2000 Lira, Yüksek Lisans 4000 Lira!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası üniversite öğrencileri için kredi ve burs miktarlarında ciddi bir artışa gidileceğini açıkladı.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversite Öğrencilerine Müjde!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklama, üniversite öğrencilerini sevindirecek türden. Erdoğan, yeni dönemde kredi ve burs miktarlarında ciddi bir artışa gidileceğini belirtti.

Kredi ve Burs Miktarlarına Büyük Zam
2024 yılında lisans öğrencileri için kredi ve burs miktarı 1250 liradan 2 bin liraya, yüksek lisans öğrencileri için ise 2 bin 500 liradan 4 bin liraya yükseltilecek. Doktora öğrencileri için bu miktar 3 bin 750 liradan 6 bin liraya çıkartılacak. Cumhurbaşkanı, “Yeni kredi ve burs miktarlarının tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Gençler İçin Destek Sürüyor
Erdoğan, üniversite öğrencilerine sağlanan desteklerin artarak devam edeceğini vurguladı. Örgün eğitimdeki gençlere sağlanan cep telefonu ve bilgisayar desteği ile ücretsiz “10 GİGABAYT” internet hediyesinin geçen hafta yerine getirildiğini hatırlattı. Erdoğan, “Gençlerimizin eğitimde en iyi donanımla yetişmeleri için hiçbir fedakarlıktan kaçmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğrenci Borçları ve Yurt İmkanları
Göreve başladıklarında yükseköğrenim öğrencilerinin kredi-burs miktarının sadece 45 lira olduğunu belirten Erdoğan, bu rakamın 2023’te lisans için 1.250 lira, yüksek lisans için 2.500 lira ve doktora için 3.750 lira olacak şekilde artırıldığını söyledi. Öğrenci borçlarında yapılan TEFE-TÜFE oranlı güncellemelerin kaldırıldığını ve sadece ana paranın ödenmesinin sağlandığını ifade eden Erdoğan, “Toplamda 3,3 milyon öğrencinin 27 milyar liralık borcunu sildik.” dedi. Ayrıca, yurt imkanlarının genişletildiğini ve bu sene 950 bin öğrenciye yurt imkanı sunulduğunu belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!