Psikolog Maaşları 2019

Psikolog Maaşları Ne Kadar? 2019 Psikolog Maaşları

Psikolog Maaşları 2019

2019 yılı psikolog maaşları hangi kurumda hizmet verildiğine göre değişiyor. Üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olmuş ve psikolog olarak hizmet verecek olan kişilerin iş için başvurabilecekleri farklı sektörler var. Psikologlar kendi özel kliniklerini de açabilirler. Fakat bunun dışında hem kamu da hem de özel sektörde sıklıkla psikolog alımları gerçekleşiyor. Psikolog maaşları da kişinin hangi sektörde çalıştığına göre değişiyor. Kendi kliniği olan psikologlar seans fiyatlarını kendileri belirleyebilseler de bir kurum ya da şirkete bağlı olarak çalışanlar belirlenmiş olan psikolog maaşlarını almak durumundadır.

Kamu Çalışanı Psikologların Maaşları Ne Kadar?

Kamuda hizmet veren psikologları maaşları sözleşmeli mi yoksa kadrolu mu hizmet verildiğine göre farklılık gösteriyor. Kamu sektöründe hizmet veren psikologlar iki farklı şekilde çalışabiliyorlar. Bunlardan bir tanesi kadrolu bir diğeri ise sözleşmelidir. Sözleşmeli memur olarak hizmet veren kişiler net maaş olarak 3.777 TL alıyor. Sözleşmeli olarak ataması yapılan bir psikolog da 4 yıl çalışmasının ardından kadroluya geçebiliyor. Kadroluya geçilmesinin ardından da daha yüksek maaşların alınabilmesi mümkün oluyor. Memur olarak çalışmak isteyen psikologlarında ilk olarak KPSS’ye girmesi gerekiyor. KPSS’den gerekli puanı alan kişiler ise atamasını beklemelidir. Atması gerçekleşen kişiler görev yerlerinde hizmet vermeye başlayabilir.

Kadrolu Memur Psikolog Maaşları

Kadrolu memur olarak çalışan psikolog maaşları sözleşmeli olarak çalışanlara göre biraz daha fazladır. Fakat psikologların derecesine göre alınan maaşlar da farklıdır. 8 tane psikolog derecesi mevcuttur. En yüksek derece ise 1’dir. 8. Derecen bir psikolog ile 1. Derece psikologların aldıkları memur maaşı bir değildir. Derecelerine göre kadrolu memur olarak çalışan psikolog maaşları şu şekildedir:

  • 8. Derece psikolog için 3,887 TL,
  • 7. Derece psikolog için 3,962 TL,
  • 6. Derece psikolog için 3,985 TL,
  • 5. Derece psikolog için 4,001 TL,
  • 4. Derece psikolog için 4,190 TL,
  • 3. Derece psikolog için 4,209 TL,
  • 2. Derece psikolog için 4,398 TL,
  • 1 Derece psikolog için 4,485 TL.

Özel Sektörde Çalışan Bir Psikolog Ne Kadar Maaş Alır?

Özel sektörde hizmet veren psikolog maaşı kamu sektöründekinden farklıdır. Özel sektörde çalışan bir psikoloğun maaşının ne kadar olacağını söylemek zor. Pek çok farklı özel şirket ya da firma psikologları bünyesinde bulunuyor. Bu firmalarında verdikleri maaşlar birbirlerinden çok farklı olabiliyor. Ayrıca özel sektörde primler de fazla olabiliyor. Bu primler sayesinde de bir psikoloğun maaşı iki katına dahi yaklaşabiliyor. Fakat genel olarak özel sektörde hizmet veren bir psikolog 2900 TL ile 4000 TL arasında maaş alıyor. Yeni mezun kişiler genellikle 2500’ün üzerinde maaşla işe başlayabiliyor. Deneyim arttıkça da maaş miktarı yükseliyor. Ortalama 5 yıllık bir deneyime sahip psikolog da 4000 TL maaş alabiliyor.

Hangi Etkenler Psikologların Maaşlarını Belirliyor?

Psikolog maaşlarını belirleyen faktörlerden en önemli olanlardan bir tanesi enflasyondur. Enflasyon her türlü meslek dalında alınan maaşları etkilediği gibi psikologların aldıkları ücretleri etkiliyor. Bunun yanı sıra deneyim de psikolog maaşlarının belirlenmesinde çok etkili oluyor. Yeni mezun olan kişiler çok daha düşük ücretler ile çalışma sektörüne girebiliyor. Deneyim kazandıkça da alınan ücret artıyor. Ayrıca bir psikoloğun kendisini geliştirmesi de gerekiyor. Özellikle bir alanda uzmanlaşmak o alanda çalışılması halinde maaşın çok yüksek olabilmesi anlamına gelebiliyor. Bir psikolog kendisini ne kadar geliştirirse ve ne kadar çok deneyim kazanırsa maaşı da o ölçüde artıyor. Fakat yeni tecrübe kazanmaya başlayan bir psikoloğun maaşı bile ortalamanın üstünde oluyor.

Mobil Uygulamamızı Ücretsiz İndirin İlanlar Cebinize Gelsin.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

İnstagram'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

YORUM EKLE