Savcı Maaşları 2019

Savcı Maaşı, Savcı Maaşları Ne Kadar?

Savcı Maaşları 2019

Savcıların alacakları maaşlar yapılan zamlar sayesinde her geçen gün artış göstermektedir. Savcı maaşları hesaplanırken enflasyon farklı ve ülkenin ekonomik durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Bilindiği üzere, hakim ve savcılar kamu personelleri arasında en yüksek maaşı alan meslek grubudur.

Savcı Olmak için Nasıl Başvuru Yapılır?

Savcı olmak için başvuru yapmak isteyen adayların yerine getirmeleri gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır. Savcı olmak isteyen her vatandaşın ilk olarak hukuk fakültelerinde 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Mezun olan vatandaşların Adalet Bakanlığı tarafından yapılan  “Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı”, “Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı” ve  “İdari Yargı Hakim Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı” gibi duyuruları takip etmeleri tavsiye edilmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yazılı sınavlara girecek savcı adaylarının elde ettikleri puan durumuna göre mülakata çağrılmaları beklenmektedir.

Savcı Olma Şartları Nelerdir?

Savcı olmak için istenen şartlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 48’inci maddesi kapsamında şu şekilde açıklanmaktadır:

 • Savcı adaylarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • 657 numaralı Kanunun 40’ıncı maddesi kapsamında savcı adaylarının 35 yaşından büyük olmamaları istenmektedir.
 • Savcı adaylarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kamu haklarından mahrum bulunmamaları önemlidir.
 • Savcı adaylarının adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümleri veya adalet meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olmaları şartı aranmaktadır.
 • Tüm savcı adaylarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı bilgisayar sertifikasına sahip olmaları beklenmektedir.
 • Savcılık başvurusunda bulunacak adayların adli sicil kaydı belgesi oluşturmaları ve bu belge yoluyla herhangi bir suç kaydına sahip olmadıklarını kanıtlamaları gerekmektedir.
 • Erkek adayların askerliklerini tamamladıklarını ya da muafiyet işleminde bulunduklarını kanıtlamaları talep edilmektedir.
 • Tüm savcı adaylarının güvenlik soruşturması ya da arşiv araştırması sonucu onay almaları büyük bir öneme sahiptir.
 • Savcı adayları Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile en az 70 puan şartını sağlamak durumundadır.

Stajyer Savcı Eğitim Süresince Maaş Alır mı?

Stajyer savcıların eğitim süresince alacakları maaşlar 2019 yılında yapılan zamlar sonucunda 4,850 TL olarak belirlenmiştir. Yazılı sınavlardan yeterli puanı alan tüm savcı adaylarının 18 ay boyunca eğitim almaları beklenmektedir. Ancak, bu süre bazı değişkenlere bağlı olarak uzayıp kısalabilmektedir. Dil yeterliliği şartını sağlayan savcı adayları için savcı maaşlarına ek olarak 40 ile 150 TL arasında ek dil tazminatı ödenebilmektedir.

Kıdeme Göre Savcı Maaşları 2019

Kıdeme bağlı savcı maaşları 2019 yılı itibarı ile şu şekilde açıklanmıştır:

 • Danıştay Daire Başkanı Maaşı: 14,000 TL,
 • Yargıtay Daire Başkanı Maaşı: 14,000 TL,
 • Yüksek Yargı Üyesi Maaşı: 12,000 TL,
 • 10 Yıl Süresince Görev Yapan Savcı Maaşı: 11,000 TL,
 • 5 Yıl Süresince Görev Yapan Savcı Maaşı: 9,000 TL,
 • Yeni Başlayan Savcı Maaşı: 7,650 TL,
 • Stajyer Savcı Maaşı: 4,850 TL’dir.

Hakim ve savcı maaşları kıdem yıllarına göre artış gösterebilmektedir. Savcı olarak görev yapan vatandaşlar her kıdem yılı için 250 TL tutarında ek ücret alabilmektedir. Savcı adaylarının mevcut maaşları dışında herhangi bir ek ödeme almaları mümkün değildir. Savcı ve savcı adayları diğer kamu çalışanları tarafından alınan eş ve çocuk yardımları ya da asgari geçim indirimi gibi ek ödemelerden yararlanamamaktadır.

Savcı Emekli Maaşları 2019

Savcı emekli maaşları hesaplanırken hizmet ve yaş gibi unsurlar göz önünde bulundurulmaktadır. Diğer kamu çalışanları için hazırlanan ve makam tazminatı olarak adlandırılan mali haklar hakim ve savcı adayları için yüksek hakimlik tazminatı olarak adlandırılmaktadır. Savcı maaşları ve savcı emekli maaşları için yıllık zamlar uygulanabilmektedir.

Mobil Uygulamamızı Ücretsiz İndirin İlanlar Cebinize Gelsin.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

İnstagram'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

YORUM EKLE