featured

SGK’dan Erken Emeklilikte Yeni Kriterler: Hangi Hastalıklar Kabul Ediliyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigortalı vatandaşların belli sağlık problemleri sebebiyle erken emeklilik hakkını periyodik olarak yeniden değerlendiriyor ve bu alanda bilgilendirme yapıyor.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK kuralları çerçevesinde sunulan erken emeklilik fırsatları, genel olarak malulen emeklilik ve engelli haklarıyla emeklilik şeklinde iki temel grupta ele alınıyor. Her iki grup da kendi içerisinde birtakım kriterlere sahip ve belirli sağlık durumlarını kapsıyor. İşte SGK’nın kabul ettiği ve erken emeklilik hakkı tanıdığı rahatsızlıklar:

  • Kanser, Epilepsi, Parkinson, Beyin Tümörleri, Behçet Hastalığı, Organ Nakli (Kemik İliği Hariç), AIDS, Tüberküloz, Siroz, Zeka Geriliği, Şizofreni, Bipolar Bozukluk, Multipl Skleroz (MS), Serebral Palsi, Felç, Uzuv Kayıpları, Demans ve Ciddi Görme Kaybı.

Erken emeklilik hakkı elde edebilmek için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu kriterler arasında en az 10 yıl sigortalı çalışma ve 1800 gün prim ödeme şartı bulunuyor.

Ayrıca, maluliyet durumunun resmi sağlık kurumlarından alınan raporla belgelenmesi ve bireyin çalışma kapasitesinin %60’tan daha düşük olduğunun belirlenmesi gerekiyor.

Erken emeklilik düşüncesi olan bireylerin bu kriterleri dikkate alarak hareket etmeleri ve gerektiğinde uzman sağlık kuruluşlarına danışmaları önerilir.

Her bireyin durumu özeldir ve emeklilik için gerekli olan kriterler, rahatsızlığın cinsine ve bireysel koşullara göre değişiklik gösterebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!