Veteriner Maaşları 2019

Veteriner Maaşları Ne Kadar? 2019 Veteriner Maaşları

Veteriner Maaşları 2019

Veterinerlerin maaşları hesaplanırken birçok faktör göz önünde bulundurulmak zorundadır. Özel sektör ve kamuda çalışan veterinerlerin maaşları farklılık göstermektedir. Buna ek olarak veteriner hekimlerin deneyim ve mesleki yeterlilikleri de maaş açısından büyük bir önem taşımaktadır. Veteriner maaşları hakkında tahminde bulunabilmek için veterinerlerin çalıştıkları iş yerlerinde uygulanan maaş tarifesinin incelenmesi gerekmektedir.

Veteriner Olmak İçin İstenen Şartlar

Veteriner olmanın ilk şartı üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmaktadır.  Veterinerlik bölümlerinin giriş puanları çok yüksek olmadığı için öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Veterinerlik fakültelerinin eğitim süreleri beş yıl olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda, tüm veterinerlik fakültesi öğrencilerine uygulama eğitimi verilerek öğrencilerin mesleklerinde deneyim kazanmaları amaçlanmaktadır. Veteriner hekimlerin meslek hayatlarına başlayabilmeleri için uygulamalı ve teorik eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Lisans eğitimini tamamlayan her veteriner hekim, lisans diplomalarını alarak özel sektör ve kamu memuru olarak çalışma hakkında sahip olmaktadır.

Veterinerlik İş İmkanları

Veterinerler için sunulan iş imkanları oldukça fazladır. Veteriner hekimler hem devlet memuru olarak hem de özel sektör çalışanı olarak hizmette bulunabilmektedirler. Veterinerlerin çalışabilecekleri iş imkanlarından bazıları şu şekildedir:

  • Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yönetilen il ve ilçe hayvan sağlığı merkezleri,
  • Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Merkez ve Hayvan Islah ve Üretim merkezleri,
  • Et-balık ve süt endüstrisi kurumları,
  • Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu tarafından açılan bilimsel araştırma laboratuarları,
  • Hayvansal üretim yapan gıda sektörü.

Özel Sektör Veteriner Maaşları

Özel sektördeki veteriner maaşları belirli koşullara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Veteriner maaşları 2019 itibarı ile 2,500 TL ve 6,000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Veteriner hekimlerin kendi merkezlerini açmaları durumunda daha yüksek ücretler kazanmaları mümkündür. “Büyük Kongre” toplantısı sonucu alınan karara göre ise kamu dışında görev alacak özel sektör çalışanlarının alacakları maaşlar şu şekilde açıklanmıştır:

  • Özel sektör çalışanı olan veteriner hekimlerin alacakları maaş kamu kurumlarında yeni göreve başlayan 8/2 dereceli veteriner memurların alacakları maaştan düşük olmamalıdır.
  • Bu karar çerçevesinde 2019 yılında yapılan maaş zamları da göz önünde alındırıldığında özel sektörde hizmet veren veterinerlerin alacakları en düşük ücret net 5,200 TL, brüt ise 7,343 olarak güncellenmiştir.

Kamu Veteriner Maaşları

Kamuda çalışan veterinerlerin maaşları kurum türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Veterinerlerin kamuda çalışabileceği çok fazla kurum bulunmamaktadır. Kamuda çalışmak isteyen veteriner hekimler Belediyeler, Tarım Bakanlığı tarafından kurulan merkezler ya da Cumhurbaşkanlığının ilgili bölümlerinde hizmet verebilmektedirler. Kamuda çalışmak isteyen veteriner hekimlerin Kamu Personeli Seçme Sınavı’na başvuruda bulunarak kurumlar tarafından talep edilen puan türünü elde etmeleri gerekmektedir. Kamu kurumlarında çalışan veteriner hekimlerin alacakları ortalama maaş 3,500 TL ve 5,000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kamu çalışanlarının alacakları ücretler eğitim derecesi veya hizmet yılına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Emekli Veteriner Maaşları

Emekli veterinerlerin maaşları veteriner sağlık teknikeri ve veteriner sağlık teknisyenleri için 2019 yılı itibarı ile 2.844,87 TL olarak güncellenmiştir. Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri kapsamında görev almakta olan kamu çalışanlarının alacakları emekli maaşları hesaplanırken bazı kriterler değerlendirilmeye alınabilmektedir. Bu kriterler şu şekildedir:

  • Kamu çalışanlarının eğitim durumları,
  • Kamu çalışanlarının kadro bilgileri,
  • Kamu çalışanlarının sahip oldukları ünvanlardır.

Bu tür hizmet sınıflarında görevli olan kamu çalışanlarına yapılacak emekli aylığı ödemeleri üzerinde ek göstergeler belirleyici unsur olarak değerlendirilmektedir. Kamu kurumlarında görev alan veteriner hekimlerin alacakları aylık emekli veteriner maaşları düzenli aralıklarla güncellenebilmektedir.

Mobil Uygulamamızı Ücretsiz İndirin İlanlar Cebinize Gelsin.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

İnstagram'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

YORUM EKLE