İş Bilgileri

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur? Anaokulu öğretmeni, ilkokul çağına gelmemiş olan çocukların eğitimi için okul öncesi gelişimini veren kişidir. Anaokulu öğretmenleri, çocukların duygusal, psikolojik ve zihinsel olarak gelişimine kaktı sağlar.

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anaokulu öğretmeni olabilmek için 4 yıllık lisans programını bitirmiş olmanız gerekir. Ayrıca çocuk gelişimi bölümü, ev ekonomisi, okul öncesi öğretmenliği ve Anaokulu öğretmenliği bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olmanız yetmiyor. Aynı zamanda KPSS’ye girerek başarılı olduktan sonra Anaokulu öğretmeni olmaya hak kazanacaksınız.

Anaokulu Öğretmeni Olma Şartları Nelerdir?

Anaokulu öğretmeni olmak için çocuk gelişimi, ev ekonomisi, okul öncesi öğretmenliği ve ana okulu öğretmenliği bölümlerinden mezun olmak ve KPSS puanından yeterli puanı almanız gerekir. Aynı zamanda Anaokulu öğretmeni olmak isteyen kişilerin sabırlı ve sakin bir yapıya sahip olması ve çocukları sevmesi gerekir.

Anaokulu Öğretmeni Maaşları

Anaokulu öğretmeni olarak görev yapan biri KPSS’ye girerek devlet okuluna atandığı zaman maaşı 3700 TL olmaktadır. Anaokulu öğretmenlerinin maaşları ayda 48 saat alabilecekleri ek ders ücretleriyle beraber 4500 TL maaş almaktadır. Fakat bu ücretler atanmış öğretmenler için geçerlidir. Sözleşmeli öğretmenler için bu maaşların geçerliliği yoktur. Çünkü sözleşmeli anaokulu öğretmenleri devlete göre daha az maaş almaktadır. Özel sektörde çalışanlar için net bir maaş söylemek zor olsa da ortalama 1500 TL ile 2800 TL arasında maaş almaktadır.

Anaokulu öğretmenleri devlet okullarında ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış özel eğitim kurumlarında görev yapabilmektedir.

Anaokulu Dersleri

  • Öğretim metotları,
  • Çocuk oyunları,
  • İletişim teknikleri ve insan psikolojisi,
  • Çocuk psikolojisi ve çocuk gelişimi ile ilgili dersler,
  • Engelli çocuklara yaklaşım,
  • Acil yardım teknikleri.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu