İş Bilgileri

Diş Teknisyeni Nedir? Diş Teknisyeni Nasıl Olunur?

Diş Teknisyeni Nedir? Diş Teknisyeni Nasıl Olunur? En çok tercih edilen Meslekler arasında bulunan Diş Teknisyenliği pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Ülkemizde Diş Teknisyenliği Mesleğini icra eden pek çok kişi bulunmaktadır. Bunun dışında Diş Teknisyeni olmak isteyen de pek çok kişi vardır. Tıp alanında en çok tercih edilen meslekler arasında bulunan Diş Teknisyeni Nedir? Diş Teknisyeni Nasıl Olunur?

Diş Teknisyeni Nedir?

Ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Bu sebeple Diş Hekimleri hayatımızın büyük bölümünde yer almaktadır. Diş Hekimlerinin dışında diş teknisyenleri de ağız ve diş sağlığı konusunda büyük fayda sağlamaktadır. Diş teknisyeni laboratuvar ortamında tam ve kısmı protezler, porselen kaplamalar ve ortodontik aletler olmak üzere tüm bu aletleri hazırlamakla ve diş hekimine yardımcı olmakla görevlilerdir.

Diş Teknisyenlerinin asıl görevi diş hekimlerine yardımcı olmaktır. Özellikle diş hekimi bir hastasını muayene ederken diş teknisyenleri araç ve gereçleri hazırlamada büyük fayda sağlarlar. Laboratuvar ortamında yapılan tüm işlemlerin kayıtlarını tutarak, muayene esnasında kullanılan malzemelerin temizliğini ve bakımını yaparlar.

Diş Teknisyeni Nasıl Olunur?

Diş Teknisyeni olmak için dört yıllık eğitim veren Sağlık Meslek Liselerinin Diş Protez Teknisyenliği bölümünden mezun olması gerekir. Ayrıca diş teknisyeni olabilmek için Konsantrasyonu yüksek olmak, asgari denetimle çalışabilmek, göz probleminin olmaması, laboratuvar da çalışmak için fiziki yeterliliğe sahip olmak, ekip çalışmasına uyum sağlamak ve erkek adaylar için askerlik şartının olmaması şartları aranır.

Diş Teknisyeni Maaşları

Özel sektörde yeni çalışma gösteren bir diş teknisyeninin maaşı 2700 TL ile 3000 TL arasındadır. Tabi bu rakamlar ortalama rakam olup bazı kurum ve kuruluşlar tarafından asgari ücret verilirken, bazı kurumlarda 3000 TL ve üzeri maaş alabilmektedirler.

Devlette çalışma gösteren yeni işe başlayan diş teknisyeni maaşı 4100 TL ile 4300 TL arasında değişiklik göstermektedir. Tecrübe kazandıkça maaş artış gösterecektir.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu