İş Bilgileri

Elektrik Mühendisi Nedir? Elektrik Mühendisi Nasıl Olunur?

Karma mühendislik dalları içerisinde bulunan Elektrik Mühendisliği en çok tercih edilen mühendislik bölümleri içerisinde yer almaktadır. Şantiye, büro vb. yerlerde faaliyet gösteren Elektrik Mühendisi Nedir? Elektrik Mühendisi Nasıl Olunur?

Elektrik Mühendisi Nedir?

Yapay ve doğal kaynaklar ile elektrik üretimini sağlamaya çalışan kişilere elektrik mühendisi adı verilir. Tıbbi elektronik cihazların bakımını yapan, tasarımı gibi pek çok konuyla elektrik mühendisi ilgilenmektedir. Haberleşme ve iletişim gibi sistemlerin de gelişimine destek olan elektrik mühendisi olmak için üniversite sınavından 360 ve üzeri puan almak gerekir. 4 yıllık eğitimlerinden sonra bölümden mezun olan bireyler Elektrik mühendisi olarak görev yapmaya başlarlar.

Elektrik Mühendisi Nasıl Olunur?

Elektrik Mühendisliğinden mezun olan bir kişi, farklı alanlarda görev yaparlar. Herhangi bir projenin başlangıcından test aşamasına kadar pek çok alanda faaliyet gösteren elektrik mühendisleri, elektrik sisteminin gereksinimlerini, maliyetini ve kapasitesini ispatlayan elektrik mühendisleri, elektronik aksamları kontrol edip, standardına uygunluğunu tespit ederler.

Elektrik Mühendisliğinden mezun olan bir kişi, geniş çalışma alanlarında görev yaparlar. Herhangi bir projenin başlangıcından test aşamalarına kadar pek çok alanda faaliyet gösterirler. Elektrik sisteminin gereksinimini, maliyetini araştıran ve ispatlayan elektrik mühendisleri aynı zamanda elektrik aksamlarının güvenlik standardını uygunluğunu kontrol eder.

Elektrik Mühendisi Maaşları Ne Kadardır?

Devlet kadrosunda çalışma gösteren elektrik mühendisi maaşları özel sektöre göre biraz daha fazladır. Devlet kadrosunda çalışan elektrik mühendisleri maaşı 3500 TL’den başlayıp, zamanla 5000 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Özel sektörde maaşlar çalışılan yere, çalışma yılına göre farklılık göstermektedir.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu