İş Bilgileri

Harita Mühendisi Nedir? Harita Mühendisi Nasıl Olunur?

Harita Mühendisi Nedir? Harita Mühendisi Nasıl Olunur? Harita Mühendisliği, mühendislik dallarından biri olup en çok tercih edilen mühendislik bölümlerinden olmaktadır. Harita Mühendisliği okuyan kişiler aynı zamanda erasmus imkanlarından da faydalanabilmektedir. Peki, Harita Mühendisi Nedir? Harita Mühendisi Nasıl Olunur? 

Harita Mühendisi Nedir?

Yer küre üzerinde çalışma yapan ve elde ettiği sonuçlar dahilinde yeni haritalar çizen ve ortaya koyan kişilere harita mühendisi adı verilir. Harita mühendisi dünya haritasını ve yerküreyi detaylı bir şekilde inceler.

Harita mühendisi kadastro çalışmalarında görev yapar. Aynı zamanda çeşitli imar çalışmalarında da devlet adına görev yapmaktadır. Yeni yapılan yol, köprü ve viyadük gibi yerlerin ölçümünü yaparak detaylı bir şekilde inceler.

Harita Mühendisi Nasıl Olunur?

Harita Mühendisi olabilmek için lise dengi bir okuldan mezun olmak ve daha sonra da üniversitelerin harita mühendisliği bölümünü bitirerek harita mühendisi unvanına sahip olmanız gerekir. Ayrıca geomatik mühendisliği bölümünü bitiren kişiler de harita mühendisi olabilirler.

Harita Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Harita mühendislerinin pek çok konuda görev ve sorumlulukları vardır. Her harita mühendisi olacak kişilerin bu görev ve sorumlulukları özümsemesi gerekir. En önemli görev ve sorumluluklar arasında Yer küreyi anlamak, mekaniksel teknikleri geliştirmek, Temel mühendislik eğitimini ve temel mühendislik terimlerini bilmek en önemli görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır.

Harita Mühendisi Maaşları

Kamuda çalışma gösteren bir harita mühendisi yaklaşık olarak 4000 TL maaş alırken, özel sektörde yeni mezun bir harita mühendisi 2000 TL ile işe başlamaktadır. Kendini geliştiren harita mühendisleri 5000 TL ile 10.000 TL arasında maaş almaktadır.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu