İş Bilgileri

İç Denetçi Nasıl Olunur?

İç Denetçi Nasıl Olunur? Kurumların içlerinde bulundukları durumların gözlenmesi, aksayan süreçlerin ortaya çıkarılması, eksiklerin belirlenmesi ve bunların giderilmesi amacıyla düzeltici ve önleyici faaliyetlerin yürütülmesi gibi görevler iç denetçi mesleği bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Objektif ve bağımsız olunması gerekmektedir. Kamu kurumları, telekomünikasyon şirketleri, bankalar ve benzer kurumlarda iç denetimler düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Peki, İç denetçi nasıl olunur?

İç Denetçi Nasıl Olunur? 

İç denetçi için belirli bir bölüm ve fakülte mezunu olmak mecburiyeti yoktur. İç denetçi olunacak kuruma göre alınması gereken eğitimler farklılıklar göstermektedir. İç denetçiler firmaların kriterlerine göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle Mühendislik Fakülteleri ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları arasından seçilmektedir.

İç Denetçi Görevleri Nelerdir?

İç denetçilerin görevleri arasında denetim gerçekleşecek olan firmaları, kurumların içinde bulundukları net durumların ortaya çıkarılması yer almaktadır. Aksaklıkların, eksikliklerin belirlenmesi ve bunların giderilmesi konusunda gerekli aksiyonların alınması iç denetçi görevleri arasında yer almaktadır.

İç Denetçi Kaç Saat Çalışır?

İç denetçilerin çalışma saatleri dönemsel olarak ve denetim gerçekleştirdikleri firmaların çalışma kollarına göre değişkenlik göstermektedir. İç denetim sürekli gerçekleştirilen bir uygulama olsa da dönemsel yoğunlukları bulunan bir meslektir. Bu nedenle özellikle dönemsel yoğunlukların olduğu zamanlarda, bir eksikliğin ve aksaklığın tespit edilmesi sonrasında giderilmesi amacıyla acilen aksiyon alınması gereken durumlarda mesai saatlerinde esneklik görülebilse de genellikle mesai kavramı çok ucu açık olmayan meslekler arasında yer almaktadır. Çeşitli sertifikalar elde edilerek olunabilecek iç denetçi mesleği günümüzün popüler ve maddi açıdan insanları tatmin eden meslekler arasında yer almaktadır.

İç Denetçiler Nerelerde Çalışır?

İç denetçiler hem kamu kuruluşlarında hem de özel sektörde istihdam alanı bulabilir. Fakat kamuda yer alan iç denetçilikle örneğin bankacılık sektöründe gerçekleştirilen iç kontrolörlük birbirleri arasında farklılıklar göstermektedir. Bankalardaki iç kontrolörler müfettişlerin bir tık altı mertebeye sahiptirler. Kamuda gerçekleştirilen iç denetçilikte ise sürekli ve önleyici bir denetim sağlanmaktadır. İç denetçilerin mesleki zorlukları özel sektör veya kamu kurumlarında olup olmadıklarına göre değişkenlik göstermekle birlikte kurumların faaliyet alanlarına göre dahi farklılıklar göstermektedir.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu