İş Bilgileri

İtfaiye Eri Maaşları 2020

İtfaiye Eri Maaşları 2020, 2.600 TL ile 2.950 TL tutarları arasında değişiklik göstermektedir. İtfaiyecilikte de rütbe farkı bulunması nedeniyle itfaiye eri maaşları minimum maaş tutarı olarak bilinmektedir.

İtfaiye eri rütbesinin ardından çavuş, başçavuş ve amir rütbeleri bulunmaktadır. Bu rütbelere göre maaşlar artış göstermekte olup, amir maaşı maksimum maaş tutarı olup 2.950 TL olarak bilinmektedir.

İtfaiye eri maaşları 2020, rütbenin yanı sıra meslek yılına ve tecrübesine bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir. Mesleğe yeni başlayan bir er ile meslekte ikinci yılı olan bir itfaiye erinin aynı maaşı almadıkları bilinmektedir.

İtfaiye erlerinin bilinen net maaşlarının üzerinde bazı dönemler aldıklar sosyal denge maaşları bulunmaktadır. Aktif olarak hizmet verdikleri durumlarda, ilgili belediyeler tarafından gerekli ücretleri temin edilmektedir.

İtfaiye Erleri Ne İş Yapar?

İtfaiye erlerinin görev tanımları, yalnızca yangın söndürmek olarak bilinse de, şu konuları da kapsamaktadır:

  • Arama, kurtarma faaliyetlerinde aktif olarak çalıştıkları bilinmektedir. Kayıp durumlarında kolluk kuvvetleri ile iş birliği halinde çalışmaktadırlar.
  • Yalnızca kayıp kişiler için değil, hayvanların da kurtarma çalışmalarında aktif rol oynamaktadırlar.
  • Deprem ve heyelan gibi doğal afetlerin neden olduğu yıkımlarda aktif rol oynadıkları bilinmektedir.
  • Büyük trafik kazalarında da ihtiyaç olması halinde destek hizmetler vermektedirler.

İtfaiye eri maaşları belirlenirken bu gibi durumların yoğunluğuna bağlı olarak ek göstergeler ile daha fazla maaş ücretleri oluşturulabilmektedir. Diğer itfaiye erlerinden farklı olan görevlendirmeler, belediyeler tarafından ücretlendirilmektedir.

Kıdem Durumuna Göre İtfaiye Eri Maaşları 2020 Nasıldır?

İtfaiye erlerinin kıdem durumuna ilişkin maaşları, sosyal denge tazminatları da göz önünde bulundurularak ortalama hesaplamalar ile belirlenmektedir. Güncel zam oranları da göz önünde bulundurularak kıdem maaşları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Yeni başlayan bir itfaiye erinin 8/1 derecesinde olması halinde alacağı maaş, 3.900 TL olmaktadır.
  • 3 yıl deneyimli olan bir itfaiye erinin alacağı maaş, 4.000 TL olmaktadır.
  • 9 yıllık mesleki tecrübesi olan itfaiye erinin maaşı, 4.100 TL olarak bilinmektedir.

Bu kıdemlerin yanı sıra meslekte yükselme alıp rütbe kazanılması halinde de maaşlar üzerinden artış yapılmaktadır. Bu artışlar BES ve AGİ tutarları baz alınarak kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Nasıl İtfaiye Eri Olunur?

İtfaiye eri olmak için, öncelikle KPSS üzerinden geçerli kabul edilen 60 sınır puanının alınması gerekmektedir. 60 puan üzerinden, kontenjan durumuna göre kaç kişi alınacağına karar verilmektedir.

İtfaiyecilik bölümünden mezun olup atanma durumu söz konusu olduğu gibi farklı ön lisans mezunları arasından da tercih yapma olanakları bulunmaktadır. Fakat işe alım süreçlerinde İtfaiyecilik bölümü mezunlarının daha avantajlı oldukları bilinmektedir.

İtfaiye eri maaşları belirlenirken, ön lisans durumlarından ziyade mesleki yeterlilik ve kıdem durumları önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra hangi belediyeye bağlı olarak çalışıldığı da belirleyici faktörler arasında yer almaktadır.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu