İş Bilgileri

Kaynak Mühendisi Nedir? Kaynak Mühendisi Nasıl Olunur?

Üniversite sınavına girecek kişiler tarafından meslek seçimi zorlu bir süreç olmaktadır. Son zamanlarda en fazla beğenilen meslekleri arasında kaynak mühendisliği bulunmaktadır. Kaynak mühendisi olmak isteyen kişiler tarafından Kaynak Mühendisi Nedir? Kaynak Mühendisi Nasıl Olunur? sorusu sorulmaktadır. Biz sizlere bu soruların cevabını vermek istiyoruz.

Kaynak Mühendisi Nedir?

Genellikle üretim sektöründe kolaylıkla iş bulabilen kaynak mühendisleri, gemi ve otomobil gibi üretim firmalarında projeleri geliştiren ve denetimini yapan kişilere kaynak mühendisi denir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler imalat sektörünü yapan iş yerlerinde iş bulabilirler.

Kaynak Mühendisleri almış olduğu eğitimler doğrultusunda denetim, planlama, personele yardımcı olma ve bazı belgeleri kayıt altına alma gibi pek çok işlemi gerçekleştirmektedir. İnşaat, fabrika ve metal üretiminin olduğu diğer alanlarda proje hazırlayan kaynak mühendisi ayrıca bu projelerin denetimini gerçekleştiren kişidir.

Kaynak Mühendisi Nasıl Olunur?

Eğitim programlarına katılıp, ilgili bölümlerden mezun olduktan sonra kaynak mühendisi olabilirsiniz. Metalurji, metal, makine ve ya teknik eğitim fakültelerinden lisans derecesiyle mezun olan, ilgili üniversiteler tarafından düzenlenen Uluslararası Kaynak Mühendisliği Eğitim Programlarına katılan kişiler kaynak mühendisi olabilirler.

Kaynak Mühendisleri, yapılacak olan malzemenin tasarımını analizini yapar, projede gereken ekipmanı ve personeli belirler, projenin hatasız olması için gereken zamanı ve bütçeyi önceden belirler, tüm gereken belgeleri eksiksiz olarak sağlar ve kaynak ekibinin eğitimini sağlamakla görevlidir.

Kaynak Mühendisi Maaşları

Yeni mesleğe başlayan kaynak mühendislerinin maaşı 2500 TL ile 3000 TL arasında değişiklik gösterirken, meslekte tecrübe kazanan kaynak mühendisinin maaşı 3500 TL ile 4000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu