İş Bilgileri

Müftü Nasıl Olunur?

Müftü Nasıl Olunur? Ülkemizde hizmet vermekte olan üniversitelere bağlı olan ilahiyat fakültelerinden mezun olarak diploma sahibi olmak gerekmektedir. Müftü Nasıl Olunur? Diye soranlar için cevap yazımızda!

Müftü Nasıl Olunur?

Müftülük için üniversite eğitim süresi 4 yıldır. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan müftülerin meslekte ilerlemeleri mümkündür. İlçe müftülüğünü 5 yıl sürdüren birisi daha sonradan il müftü yardımcısı görevine terfi edebilir. İl müftü yardımcısı olarak veya ilçe müftüsü olarak 6 yıl çalışıp toplamda 10 yıl yüksek mertebelerde görev alan kişi ise İl Müftüsü adı altında vazife görebilir. Alanında gerçekleştirdiği hizmetlerle ve kişisel başarılarıyla tanınıp 10 yıl ve üstü hizmetleri olanlar ise Diyanet İşleri Başkanlığına dek mevkisi artabilir.

Müftü Ne İş Yapar?

  • Toplumun dini konularda aydınlatılması amacıyla görev alacakları saptar.
  • Vaaz ve hutbe konularını belirleyerek din ile ilgili gelen yazılı ve sözlü soruları cevaplar.
  • İbadet yerlerinin etrafında yardım toplayan derneklerin izin işlemlerini takip ederek gerek gördüklerini onaylar.
  • İbadet alanı olarak kullanılmak istenen yerlere gerek gördüğünde izin verir.
  • Kurumuna bağlı olan çalışanlar konusunda gelecek olan şikâyetleri değerlendirerek, gerekli işlemleri yapar.
  • İnsanların hac ve umre ziyaretleri ile ilgili organizasyon şemasının sorunsuz işlemesini sağlar. Hac adayları için ücretsiz kurslar açılmasını sağlar.

Müftü Kaç Saat Çalışır?

Müftülük bir ilde veya ilçede din görevlisi olarak en üst noktalardan birisinde olmak anlamına gelmektedir. Üst kademede olmak beraberinde farklı sorumlulukları getirmektedir. Çeşitli organizasyonlara katılma gibi durumları olması bazen mesai kavramlarının farklılıklar göstermesine neden olsa da müftüler devlet memuru konumunda oldukları için genellikle belirli mesai kavramları vardır.

Müftü Özellikleri Nelerdir?

Müftü olmak demek standardın üzerinde genel yeteneğe sahip olunması gerekliliğini getirir. Kişi okuduğunu çok iyi anlayabilmeli düşüncelerini gerek sözlerle ve gerek yazıyla iyi aktarabilmelidir. Başkalarını etkileyen bir yapıya sahip olması gereken müftüler düzgün konuşma becerisine sahip olmalı, ikna kabiliyetleri yüksek olmalıdır. Müftülerde bulunması gereken en önemli özelliklerden birisi başkalarının duygu ve düşüncelerine karşı duyarlı olmaları gerekliliğidir. Müftüler geniş görüşlü olmalı ve yeniliklere açık olmalıdırlar. İnsanlara yardım etmekten hoşlanıyor olmaları da mutlaka benliklerinde bulundurmaları gereken özellikler arasında yer almaktadır.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu