İş Bilgileri

Optisyen Nedir? Optisyen Nasıl Olunur?

Gerek gözlük gerek ise lens üretimi yapılırken dikkatli davranılması gerekmektedir. Bu işlerin üretimiyle uğraşan kişiler arasında olan Optisyen Nedir? Optisyen Nasıl Olunur?

Optisyen Nedir?

Göz doktoru tarafından hastalara verilen gözlükler veya lenslerin hazırlığı optisyen tarafından yapılmaktadır. Optisyenler reçeteye yazılan lens ve gözlüğü göze uygun hale getirir. Buna göre de lensin ve gözlüğün satışını gerçekleştirir. Optisyen de bu kapsam dahilinde kişilerin gözlük seçmesine yardımcı olacak.

Optisyen Ne İş Yapar?

Optisyenlerin önemli görevi vardır. Özellikle de lens, gözlük, güneş gözlüğünün satışını yaparlar. Bunların dışında ise müşterilerine de gözlük seçimi yaparken yardımcı olurlar. Müşterinin seçtiği gözlük çerçevesiyle uyumlu bir çalışma yaparak reçeteye uygun halde gözlük camını düzeltirler.

Kendi iş yerinizi kurabileceğiniz gibi aynı zamanda bir firmada da optisyen olarak mesleğinizi icra edebilirsiniz. Biz şimdi sizlere optisyen nasıl olunur ve optisyen maaşları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Optisyen Nasıl Olunur?

Optisyen olmak için bazı eğitimleri almanız gerekir. Bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin iki yıllık optisyenlik bölümünden mezun olması gerekir. Bu bölümü bitiren kişiler optisyen olabilirler.

Optisyenler müşterilere hizmet vermek için bazı görev ve sorumlulukları yerine getirirler. Müşterilerine karşı saygılı ve hoşgörülü olan optisyenler kendi mesleğini icra ettiği sürece başka meslek yapamazlar. Göz muayenesi için kullanılan aletlerden birini iş yerinde bulunduramayan optisyenler en iyi gözlük seçimini yapabilmesi için müşterilerine de yardımcı olurlar.

Optisyen Maaşları Ne Kadardır?

Optisyenlik mesleğinde ortalama olarak 1 ile 1.5 yıl deneyim sahibi olan optisyenlere aylık 2500 TL ile 3500 TL arasında maaş verilmektedir. Mesleğini 5 ile 10 yıldır devam ettiren ve kurumsal bir firmada görev yapan optisyenler ise 4500 TL ile 5000 TL arasında maaş alabilmektedir.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu