İş Bilgileri

Ortopedi Doktoru Nedir? Ortopedi Doktoru Nasıl Olunur?

Ortopedi Doktoru Nedir? Ortopedi Doktoru Nasıl Olunur? Doktorlar farklı branşlarda çalışma gösterirler. Bu kapsamda uzmanlık eğitimi alınabilmektedir. Özellikle de son zamanlarda ortopedi doktorunun görev tanımı merak edilmektedir. Peki, Ortopedi Doktoru Nedir? Ortopedi Doktoru Nasıl Olunur? 

Ortopedi Doktoru Nedir?

Kemik, kas, eklem ve sinirleri inceleyen doktorlara ortopedi doktoru denir. Halk arasında kırık, çıkıkla ilgilenen ortopedi doktorları bu bölgelerin muayene ve teşhis süresini yapan ortopedi doktoru tanı koyulduktan sonra uygun tedaviyi belirler. İnsanlardaki iskelet ve kas sisteminde oluşan hastalıklar ya doğuştan ya da sonradan oluşur. Özellikle bu hastalığı inceleyen ortopedi doktoru rahatsızlıkların durumuna göre cerrahi veya medikal tedavinin uygulanmasını sağlar.

Ortopedi Doktoru Ne İş Yapar?

Kas sisteminde meydana gelen hastalıkları inceleyen ortopedi doktoru bu konuda gereken tahlil ve tetkikleri yapar. Hastalar ortopedi doktoruna giderek şikayetini anlatırlar. Hastalığın kesin belirlenmesi için doğru tanı konulması gerekmektedir. Bu sebeple ortopedi doktoru hastanın hastalığını dinleyerek bilgi edinir. Gerekli görülen durumlarda protez uygulamaları da yapılmaktadır.

Ortopedi Doktoru Nasıl Olunur?

Ortopedi doktoru olabilmeniz için belirli başlı eğitim almanız gerekmektedir. Ortopedi doktoru olmak isteyenler 6 yıl tıp eğitimi alırlar. Bu sebeple üniversitelerin 6 yıllık eğitim veren tıp fakültelerinden mezun olduktan sonra doktor olunabilmektedir. Mezun olduktan sonra 5 yıl ortopedi alanında uzmanlık eğitimi alınması gerekmektedir.

Doktorlar kendini sürekli yenileyerek kendi alanında bilgisini güncellerler. Ortopedi uzmanlığının ardından da yan dal yapmak için 2 yıl boyunca el cerrahisi konusunda da eğitim alarak gelişim yaşayabilirler.

Ortopedi Doktoru Maaşı

Yeni işe başlayacak olan ortopedi teknikerleri yapılan zamdan sonra 4200 TL ile 4400 TL arasında maaş almaktadır. Bu rakam ortalama bir takam olmakla beraber kurumdan kuruma ek ödemelerin, ek mesailerin farklılaşması sebebiyle 200 TL ile 300 TL arasında bir oynama olmaktadır.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu