İş Bilgileri

Radyoloji Teknisyeni Nedir? Radyoloji Teknisyeni Nasıl Olunur?

Radyoloji Teknisyeni Nedir? Radyoloji Teknisyeni Nasıl Olunur? Son zamanlarda popüler meslekler arasında yer alan Radyoloji Teknisyeni Nedir? Merak edilen meslekler arasında bulunan Radyoloji Teknisyeni Nasıl Olunur? Doktorların koymuş olduğu teşhisler sonucu MR, Röntgen ya da BT çekmektedirler. Bu sebeple sağlık sektörünün önemli kollarından biridir.

Radyoloji Teknisyeni Nedir?

Radyoloji teknisyenleri, röntgen, bilgisayar tomografi, ultrason çekmek için gereken malzemeleri kullanan kişilerdir. Birden fazla klinik bölümde çalışarak buralarda hizmet sağlayabilen Radyoloji teknisyenleri doktorların teşhis koyabilmeleri ve bunun sonucunda gereken tedavileri yapması için önemli bir bölümdür.

Radyoloji Teknisyeni Nasıl Olunur?

Özel sektörde veya kamuda radyoloji teknisyeni olarak çalışan kişiler röntgen makineleri ile gereken aletlerin kullanımlarında önemlidir. Çekilen röntgen filmlerinde sonuç alınabilmesi için makinelerin doğru şekilde kullanılması önemlidir. Mekanik konular ile ilgilenmeyi seven ve hastaya karşı sorumluluklarının bilincinde olan kişilere radyoloji teknisyeni olabilirler.

Radyoloji teknisyeni olmak isteyen kişilerin Radyoloji bölümünden mezun olmaları gerekir. Böylelikle Radyoloji Teknisyeni olarak kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde kolay bir şekilde iş bulabilmektedirler. Radyoloji teknisyenleri bulunduğu kurum ya da kuruluşlarda mamografi, röntgen ya da bilgisayarlı tomografi gibi cihazların kullanımından sorumlu olacaklardır.

Radyoloji Teknisyeni Maaşı

10/2 dereceye ve kademeye sahip olan radyoloji teknisyeni 4050 TL maaş almaktadır. 3 yıllık çalışma gösteren ve 9/2 derece ve kademeye sahip olan personeller de 4100 TL civarında maaş almaktadır. Yeni işe başlayan ve özel sektörde çalışma gösteren radyoloji teknisyenlerinin maaşı farklılık göstermektedir.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu