İş Bilgileri

Sistem Mühendisi Nedir? Sistem Mühendisi Nasıl Olunur?

Hemen herkes tarafından bilinmese de günümüzde en çok araştırılan meslekler arasında yer alan Sistem Mühendisliği, tercih edilen meslekler arasında yer almayı başarmıştır. Sistem mühendisi olmak isteyen kişiler tarafından pek çok araştırma yapılmaktadır. Peki, Sistem Mühendisi Nedir? Sistem Mühendisi Nasıl Olunur? Sistem Mühendisi Mezunu Ne İş Yapar? Biz sizlere bugün tüm bu detaylardan bahsedeceğiz.

Sistem Mühendisi Nedir?

Sistemi oluşturan alt yapı bakımını, tasarımını, üretimini ve kontrolünü gerçekleştiren uzman kişilere Sistem Mühendisi denir. Belirli bir sürede, belirli bir maliyette, karmaşık sistemleri modeller, iyileştirir ve tasarımını yapar. Yalnızca bu alanda uzman kişilerin yapması gereken bu mesleğin bazı püf noktaları bulunmaktadır.

Sistem Mühendisi Nasıl Olunur?

Üniversite sınavına girecek ya da girmiş olan kişiler tarafından Sistem Mühendisi olmak için neler yapılması gerektiği araştırma konusu olmuştur. Öncelikle şunu belirtelim ki Sistem Mühendisi olabilmek için Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinde yer alan Mimarlık, Mühendislik ve Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümler lisans bölümü olup, 4 yıl bitirip diploma aldıktan sonra sistem mühendisi unvanını alırsınız.

Sistem Mühendisleri, çalıştığı firmanın isteklerine uygun olarak tasarım yapar, tasarladığı sistemlerin amacını belirler ve bu amaçları yerine getirecek elemanlar atar, daha sonra oluşturacağı sistemin maliyetini ve ne kadar sürede biteceğinin analizini yapar, oluşturduğu sistemin, şirketin diğer sistemlerle uyumlu çalışıp çalışmadığını kontrol etmek asıl görevleri arasında yer almaktadır.

Sistem Mühendisi Maaşları

Yeni işe başlayan sistem mühendisleri 2500 TL ile 3000 TL arasında maaş alırken, alanında uzman olan Sistem Mühendisleri 10.000 TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Aldıkları maaşlar çalıştıkları pozisyona ve çalıştığı firmaya göre değişiklik gösterecektir. Bir firmada Kıdemli Sistem Mühendisi olarak göreve başlarsanız en düşük 5.170 TL ile maaşa başlarsınız. En yüksek alacağınız maaş ise 13.750 TL olmaktadır.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu