Kamu Personel AlımıMemur Alımı

Kamuya Önlisans Mezunu 603 Devlet Personel Alımı Yapılacak!

Kamuya Önlisans Mezunu 603 Devlet Personel Alımı Yapılacak!
Kamuya Önlisans Mezunu 603 Devlet Personel Alımı Yapılacak!

Kamuya Önlisans Mezunu 603 Devlet Personel Alımı

ÖSYM’nin 2022 EKPSS kılavuzunu duyurmasıyla birlikte engelli vatandaşların kamuya atanmasına imkan veren süreç resmi olarak başladı. Yayımlanan kılavuz ile birlikte önlisans mezuniyet alanında kamuya toplamda 603 devlet memuru ataması EKPSS puanına göre yapılacak.  Ön lisans düzeyi kadrolar için EKPSS P2 puanı kullanılacak.

Hangi pozisyonlarda , hangi kurumlar alımlar yapılacak?

2022 EKPSS kılavuzuna göre Adalet Bakanlığı başta olmak üzere bir çok bakanlığa, bununla birlikte Diyanet işleri Başkanlığına, Karayolları genel müdürlüğüne, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve SGK gibi büyük kurumlara, farklı pozisyonlarda alımlar olacak.

Önemli not :

* Adayların kadrolara başvuru yapabilmesi için Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesindeki; “Engelli: Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenleri, ifade eder.” hükmü gereğince en az %40 ve üzerinde çalışabilir engelli olma şartı bulunmaktadır.

Yerleştirmeler nasıl yapılacak?

Yerleştirme işlemlerinde, ortaöğretim düzeyi kadrolar için EKPSSP1 puanı, ön lisans düzeyi kadrolar için EKPSSP2 puanı, lisans düzeyi kadrolar için EKPSSP3 puanı kullanılacaktır. İlköğretim/ortaokul/ilkokul düzeyi kadrolar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 41 inci maddesinde öngörülen hükümler çerçevesinde tercihlere göre kura usulü ile yerleştirme yapılacaktır.

Tercihler 5 – 14 Ocak tarihleri arasında yapılacak

Adaylar tercihlerini 05 – 14 Ocak 2022 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 14 Ocak 2022 günü, saat 23.59’da sona erecektir.

2022 EKPSS Tercihler nasıl yapılacak?

İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresine giriniz “ADAY İŞLEMLERİ” alanından EKPSS/Kura Tercih işlemleri alanına erişiniz. Buradaki ilgili alana T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi giriniz. EKPSS/Kura Tercih işlemleri alanına T.C. Kimlik Numaranızla şifrenizi girdikten ve “Tercih Bildir” alanına tıkladıktan sonra ekrandaki açıklamalara göre hareket ediniz. Tercih listenizdeki kadro kodlarını sırasıyla ekrandaki ilgili alana yazınız ve tercih işlemlerini sonlandırınız.

*2022 EKPSS tercih süreci, detaylar, kadrolar ve kadrolar için istenen özel şartlara ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edin.

Önlisans Mezunu 603 Devlet Memuru Alımı Kadro Dağılımı İçin Tıklayın

Kılavuz İçin Tıklayın

Önlisans Mezunu Nitelik Kodları İçin Tıklayın

Önlisans Mezunu Mezunun Olunan Alan/Dal İçin Tıklayın

Google News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu