1. Ana Sayfa
  2. Kamu Personel Alımı

Ticaret Bakanlığı 419 Uzman Yardımcısı Alımı Yapacak!


Ticaret Bakanlığı 419 Uzman Yardımcısı Alımı Yapacak!
Ticaret Bakanlığı 419 Uzman Yardımcısı Alımı Yapacak!

Ticaret Bakanlığı 419 Uzman Yardımcısı Alımı

Ticaret Bakanlığı ticaret uzman yardımcısı alımı yapacağını duyurdu. Ticaret Bakanlığı uzman yardımcılığı sınavına girecek adayların kontenjanları belirlendi. Ticaret uzman yardımcısı alımı 13 farklı kadroda toplam 419 kontenjanla olacak. Peki sınav tarihi ne zaman? Uzman yardımcısı alımı başvuru tarihleri bu yazıda.

Ticaret Uzman Yardımcısı Alımı Kontenjan Dağılımı

Ticaret Bakanlığı uzman yardımcısı alımını 13 farklı kadroda yapacak. 60 Genel Mühendis alanından, 10 Ziraat Mühendisliği alanından, 7 İnşaat Mühendisliği alanından, 7 Makine Mühendisliği alanından, 6 Kimya Mühendisliği alanından, 5 Gıda Mühendisliği alanından, 24 İstatistik alanından, 62 İktisat alanından, 55 Uluslararası İlişkiler alanından, 50 İşletme alanından, 50 Kamu Yönetimi alanından, 50 Hukuk alanından ve 33 Maliye alanından olmak üzere toplam 419 ticaret uzman yardımcısı alımı yapılacak.

Uzman Yardımcısı Alımı KPSS Şartı

Yazılı sınava, aşağıda belirtilen her bölüm için karşılarında belirtilen KPSS puan türünden başarı sırasına göre kontenjan sayısının 20 katına kadar aday çağrılacaktır. Çağrılan son sıradaki aday ile eşit puana sahip adayların tamamı yazılı sınava çağrılacaktır.

Ticaret Bakanlığı 419 Uzman Yardımcısı Alımı
Ticaret Bakanlığı 419 Uzman Yardımcısı Alımı

Adayların başvuruda bulunabilmeleri için Başvuru tarihinde geçerli ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından, yukarıdaki tabloda belirtilen ilgili KPSS puan türünden 70 ve üzeri puan almış olması gerekmektedir.

YDS Şartı

Başvuracak adayların son başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinin birinden YDS/e-YDS’den en az (C) seviyesinde puan almış olmak veya dil yeterliliği bakımından bunlara denkliği ÖSYM tarafından kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan belgeye sahip olması aranan şartlardandır.

Başvuru Tarihleri

Başvurular 07.11.2022-16.11.2022 tarihleri arasında dijital ortamda e-Devlet (Ticaret Bakanlığı / Kariyer kapısı) ve Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr üzerinden gerçekleştirilecektir. Posta ile veya diğer şekillerde yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir. Adaylar söz konusu bölümlerden yalnızca birisi için başvuruda bulunabileceklerdir.

Sınav Tarihi

Yazılı sınav 11.12.2022 tarihinde Ankara’da yapılacak olup sınav yeri ve saati adayların sınav giriş belgelerinde belirtilecektir. Adayların sınav saatinden en az bir saat önce sınava girecekleri yerde hazır bulunmaları ve yanlarında geçerli kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) bulundurması gerekmektedir.

Sınav Ücreti

Yazılı sınava katılmaya hak kazanan adaylardan 100 TL sınav ücreti tahsil edilecek olup sınav ücretini yatırmayan adaylar yazılı sınava alınmayacaktır.

Ticaret Bakanlığı 419 Uzman Yardımcısı Alımı Kılavuzu için tıklayın.

Yorum Yap