Memur Alımı

Dışişleri Bakanlığı KPSS’siz 80 Memur Alımı Yapıyor!

Dışişleri Bakanlığı KPSS’siz 80 Memur Alımı İlanı

Dışişleri Bakanlığı tarafından zaman zaman memur alım ilanları yayımlanmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında dış işlerin yürütülmesi görevini icra eden memur alımı yapılacaktır. Yayımlanan ilana göre sınav ile memur alımı yapılacaktır. Bakanlığa, Aday Konsolosluk, İhtisas Memurluğu ve Aday Meslek Memurluğu unvanıyla atama yapılabilecek kişi sayısı 80’dır. İşte, detaylar…

Hangi Kadrolarda Alım Yapılacaktır? 

Dışişleri Bakanlığı 3 ayrı kadroda toplamda 80 memur alımı yapacağını açıkladı. İşte, alım yapılacak kadrolar:

 • Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu 40 Kişi,
 • Aday Meslek Memurluğu 40 kişi olmak üzere toplam 80 memur alımı yapılacaktır.

Dışişleri Bakanlığı Memur Alımı Sınav Başvuru Şartları 

1. Sınava başvurabilmek için;

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir),

b) 01.01.2020 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1985 ve daha sonra doğmuş olanlar)

c) Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir.

2. Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavına aşağıdaki tabloda gösterilen kategorilerden birinden başvurulabilecek olup, sözkonusu kategorilerin isimleri, sınavların yapılacağı yabancı diller, 2018, 2019 veya 2020 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS/e-YDS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları da aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından 2018, 2019 veya 2020 yıllarında
alınan puanların, bahse konu uluslararası dil sınavına ilişkin sonuç belgesinin alındığı sınav dönemi itibarıyla ÖSYM tarafından belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.

3. Sınav sonucunda kategorilerden birinde yukarıdaki tabloda belirtilen sayıda adayın başarılı olamaması halinde, diğer kategorilerin yedeklerinde bulunan adaylardan puanı en yüksek olan adaylar başarı sırasıyla değerlendirilir.

4. Yazılı sınava kabul edilecek adaylar, her bir kategori için ayrı bir liste halinde YDS puanlarına göre yapılacak sıralamayla belirlenecek olup, asgari YDS puanına sahip olmak sınava katılma hakkını garanti etmemektedir.

5. Aday adayları, farklı kategorilerde gerçekleştirilecek olan Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu giriş sınavına yalnızca bir kategoriden başvurabileceklerdir.

6. Sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi, Bakanlığın http://www.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden ilan edilecektir. Sınava katılabilecek adaylara ayrıca eposta ile bildirim yapılacaktır.

7. Sınava katılabilecek adaylara ilişkin duyuruda, sınav programına ve sınavın yapılacağı adres bilgilerine de yer verilecektir.

Başvuruda İstenilen Belgeler 

 •  T.C. kimlik numarası,
 •  YDS/e-YDS veya puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından alınan sonuç belgesi,
 • Diploma veya mezuniyet belgesi (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde, YÖK onaylı denklik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir),
 • Mevcut görünümü yansıtan vesikalık fotoğraf (erkekler için sakalsız ve kravatlı),
 • Varsa lisansüstü eğitim diploması (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde, YÖK onaylı denklik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir).
 • Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, çalışma ekonomisi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım veya psikoloji bölümü mezunu olmamakla birlikte, bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az %80’ine sahip olan diğer bölümlerden mezun olan aday adayları, eğitim
  programının uygunluğunun tespiti amacıyla, transkriptlerini de başvuruları çerçevesinde Bakanlığa elektronik ortamda ileteceklerdir.

Başvuru Şekli 

Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavına başvurular 16 Kasım 2o20 Pazartesi günü başlayacak olup 27 Kasım 2020 Cuma günü sona erecektir. Başvurular e-devlet üzerinden yapılacaktır.

Aday Meslek Memurluğu sınavına başvurular 26 Ekim 2020 Pazartesi günü başlayacak olup 6 Kasım 2020 Cuma günü sona erecektir. Başvurular e-devlet üzerinden yapılacaktır.

Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu İlanı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ.

Dışişleri Bakanlığı Aday Meslek Memurluğu İlanı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir Yorum

 1. Şoför olarak bir iş bulamadım üç çocuk babasiyim yardımcı olursanız sevinirim . Src 2 src 4 e sınıfı ehliyetim mevcut. emekleriniz için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu