İş Bilgileri

Endüstri Mühendisi Nasıl Olunur?

Endüstri Mühendisi Nasıl Olunur? Endüstri mühendisliği çağımızın önemli mesleklerinden birisidir. Endüstri mühendisleri sanayi alanında faaliyet gösterir. Parça bazlı değil bütünü düşünerek en ideal çalışma planını hazırlarlar. Günümüzde bu bölümün tercih edilmesinin en büyük sebebi iş imkânına sahip olmasıdır. Ülkemiz şartlarında meslek seçiminde iş imkânının olması önemli bir tercih sebebidir.

Türkiye Cumhuriyetinde üniversitelere YKS puanı ile öğrenci yerleştirilir. Endüstri mühendisi nasıl olunur? Diyen öğrencilerin TYT ve AYT sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu bölüme girebilmek için sayısal puan hesaplamasında ortalama 350 puan almak gerekir. Öğrencilerin özellikle iki sınavdan da matematik, fizik, kimya, biyoloji alanından soru çözmeleri gerekmektedir. Diğer derslerin ufak bir katkısı olsa da sayısal puan hesaplamasında en önemlisi bu derslerdir.

Endüstri Mühendisi Nasıl Olunur?

Öncelikle hedefi endüstri mühendisliği olan öğrencileri lise aşamasında sayısal bir alan seçmeleri gerekmektedir. Lise de farklı bir alan seçen öğrencilerde sayısal puanlarını pekâlâ hesaplatabilirler. Fakat sayısal hedefi yükseklerde olan öğrencilerin lisede seçtikleri alan belirleyici olacaktır. Aynı zamanda öğrencilerin daha önce de değindiğimiz gibi fizik, kimya, biyoloji ve matematik derslerine ağırlık vermeleri gerekmektedir.

YKS puanı her ne kadar önemli olsa da endüstri mühendisi sıralama yüksekliği de belirleyici bir etkendir. Yani sıralamanız da sizi ön plana çıkaracaktır. Endüstri mühendisi olmak için ortalama 200.000 inci sırada olmanız gerekmektedir. Puan ve sıralamalar üniversiteye ve sınava giriş yılına göre değişiklik gösterebilmektedir. Güncel verileri takip etmek adayların yararına olacaktır.

Endüstri mühendisi bölümü Türkiye’nin birçok üniversitesinde olan bir bölümdür. 150’nin üzerinde Türk üniversitesinde endüstri mühendisi öğrenciler yetiştirilmektedir. Bunların bir kısmı devlet üniversitesi olduğu gibi bir kısmı da özel üniversitedir. Özel üniversitelerin puan ve başarı sıralamaları daha düşük olabilmektedir. Fakat özel üniversiteler paralı eğitim sunarlar.

Yine de tam burslu ya da kısmi burslu olarak düşük ücretlerle özel üniversitelerde okumayı düşünebilirsiniz. Fakat devlet üniversitesinden farklı olarak ekstra ücretler ödemeniz gerekebilir. Aynı zamanda alttan dersiniz olması ya da buna benzer durumlar bursunuzun kesilmesine de sebebiyet verebilir.

Endüstri Mühendisliği Taban Puanları

Ülkemizde endüstri mühendisliği eğitimi veren en önemli kurumların puanları ve sıralamaları şu şekildedir:

 • Koç Üniversitesi (İngilizce tam burslu) 533 puan – 816 başarı sıralaması.
 • Boğaziçi Üniversitesi (İngilizce) 529 puan – 1206 başarı sıralaması.
 • Bilkent Üniversitesi (İngilizce tam burslu) 515 puan – 3170 başarı sıralaması.
 • İstanbul Teknik Üniversitesi (İngilizce) 504 puan – 5726 başarı sıralaması.
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi (İngilizce) 504 puan – 5825 başarı sıralaması.
 • Galatasaray Üniversitesi (Fransızca) 489 puan – 10522 başarı sıralaması.
 • Yıldız Teknik Üniversitesi (İngilizce) 468 puan – 19716 başarı sıralaması.
 • Türk – Alman Üniversitesi (Almanca) 449 puan – 30721 başarı sıralaması.
 • Hacettepe Üniversitesi (İngilizce) 448 puan – 31108 başarı sıralaması.
 • Marmara Üniversitesi (İngilizce) 445 puan – 33089 başarı sıralaması.
 • Gazi Üniversitesi (İngilizce) 436 puan – 38882 başarı sıralaması.

Endüstri mühendisi olmak isteyenler normal şartlarda dört yıllık bir eğitimin sonunda lisans diploması alırlar. Yabancı dil eğitim veren kurumlarda artı bir yıl hazırlık eğitimi bulunur. Tabi eğitim dilini biliyorsanız muafiyet sınavına girip bir yılı kendinize ayırabilirsiniz. Böylece direkt olarak endüstri mühendisi dersleri ile alakadar olabilirsiniz.

Söylememiz gereken bir diğer önemli husus ise eğitim dili ne olursa olsun en az bir dil alanında kendinizi geliştirmeniz gerektiğidir. Günümüz dünyası artık uluslararası bir yükselmenin yaşandığı bir dönemden geçmektedir. Bu açıdan İngilizce ve hatta yanına bir yabancı dil daha bilmek sizi rakiplerinizden oldukça yükseklere taşıyacaktır.

Endüstri Mühendisi Maaşları

Endüstri mühendisliği mesleğinde endüstri mühendisi maaşları aslında çalışan kişinin özelliklerine ve çalışılan yere göre değişiklik göstermektedir. Özel sektörde çok değişik ücretlerle mühendisler çalışabilmektedir. Fakat kamuda ücretler daha belirgindir. Endüstri mühendisleri kamuda uzman, müfettiş, uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı ve yönetici olarak çalışabilmektedir. Kamuda çalışan endüstri mühendisleri 6600 – 10000 TL arası maaş alabilmektedir.

Kamuda Uzmanlar 8500 TL, uzman yardımcısı olanlar 7200 TL, müfettişlerde 8000 TL civarı maaş almaktadırlar. Özel sektörde bu ücretler özellikle bildiğiniz dil sayısı ve niteliklerinize göre belirlenecektir. Özel sektörde maaşınız kamunun üzerinde ya da altında olabilir. Burada çalıştığınız kurumda son derece önemlidir. Yine de söylemek gerekir ki kendini geliştiren her kişi hak ettiği karşılığı muhakkak alacaktır.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu