İş Bilgileri

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizik tedavi doktorları tarafından hastaya tanı konması ve bu tanıya bağlı olarak tedavi programının belirlenmesinin ardından programın hastaya uygulanmasını gerçekleştiren kişilere fizyoterapist denmektedir. Peki Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Hastaların haricinde sağlıklı bireyler için de rehabilitasyon programları ve özel egzersizler uygulayarak fiziksel uyumu arttırarak hastalıkların ve sakatlanmaların önlenmesini sağlayan fizyoterapistler son yılların popüler meslekleri arasında yer almaktadır. Fizyoterapist olabilmek için 4 yıllık bir bölüm olan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünü bitirmek gerekmektedir. Dokuz Eylül, Gazi ve Hacettepe gibi birçok üniversitede bulunan bölüm devlet üniversitelerinin haricinde vakıf üniversitelerinde de bulunmaktadır.

Fizyoterapist Ne İş Yapar?

  • Fizyoterapistler fizik tedavi doktorlarının hastalarına yapmış oldukları tanı sonrasında vermiş oldukları tedavi programlarını uygulanmasında görev alırlar.
  • Hasta bireylerin haricinde sağlıklı bireyler için de fizyoterapistler tarafından özel egzersizler ve rehabilitasyon programları uygulanmakta ve bu sayede kişilerin sakatlanma ve hastalıklara yakalanma ihtimalinin düşürülmesi hedeflenmektedir.

Fizyoterapistler Kaç Saat Çalışır?

Günümüzün popüler mesleklerinden olan fizyoterapistler hem özel hem de devlet sağlık kurumlarında istihdam edilebildikleri için fizyoterapistler kaç saat çalışır sorusunun cevabı çalıştıkları kurumun çalışma saatlerine göre değişkenlik gösterir olarak verilebilir. Fakat bilinmesi gereken en önemli nokta kişiler için özel programlarının uygulanmasının gerekli olmadığı durumlarda fizyoterapistlerin ağır bir çalışma şartlarına ve saatlerine sahip olmadıklarıdır.

Nerelerde Çalışır?

Popüler mesleklerden birisi olmasının en önemli sebebi şüphesiz fizyoterapistlerin çok geniş çalışma alanlarına sahip olmalarıdır. Devlet hastanelerde, özel hastanelerde, üniversite hastanelerinde, huzur evlerinde, kaplıca merkezlerinde, spor kulüplerinde ve fizik tedavi merkezlerinde iş imkânı bulabilen fizyoterapistler kendilerine özel fizik tedavi merkezleri açarak da çalışma hayatlarını devam ettirebilirler. Çalışma alanlarının haricinde çeşitli kanser vakalarında, kadın doğum hastalıklarının bir bölümünde, fibromiyaljide, spor yaralanmalarında,  nörolojik hastalıklarda ve kalp damar hastalıklarında çalışabilmeleri çok geniş çalışma konularına sahip olduklarını göstermektedir.

DUYURU: KAMU PERSONEL ALIMLARI, İŞÇİ ALIMLARI, BELEDİYE PERSONEL ALIMLARI, MEMUR ALIMLARI, BANKA PERSONEL ALIMLARI VE KAMU İŞ İLANLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu