featured

Memurların Evlilik Sebebiyle Kullanabileceği İzin Hakkında Bilgilendirme

Memurların evlilik izni kullanımı konusunda mevzuatta netlik bulunmamakla birlikte, resmi nikahın gerçekleşmesi koşuluyla iznin başlangıcının belirlenebileceği ifade ediliyor.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memurların evlilik sebebiyle alabileceği izin hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104/B maddesinde bilgi verilmektedir. Bu maddeye göre, memura eşinin doğum yapması durumunda on gün babalık izni, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde yedi gün izin verilir. Ancak, memurun evlilik sebebiyle kullanacağı mazeret izninin ne zaman başlayacağı konusunda mevzuatta betwild net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu konuda yapılan değerlendirmelere göre:

  • Memurun evlilik izninin başlangıcının resmi nikah veya düğün tarihinden itibaren kullanılması konusunda mevcut mevzuatta açık bir hüküm olmadığından, memurun bu iki tarihten birini tercih edebileceği belirtilmektedir.
  • Türk Medeni Kanunu’nda evliliğin resmi nikahla gerçekleştiği göz önünde bulundurularak, resmi nikahın gerçekleşmesi koşuluyla evlilik izninin kullanılmasının uygun olduğu ifade edilmektedir.
  • Bu iznin sadece memurun kendisinin veya çocuğunun evlenmesi durumunda kullanılması gerektiği, evlilik betwild giriş sebebiyle verilecek mazeret izninin yedi gün olduğu ve idarenin bu izni verme konusunda takdir yetkisine sahip olmadığı, memurun talebi üzerine bu iznin verilmesinin zorunlu olduğu belirtilmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

O İş Bu İş ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!