İşçi AlımıPersonel Alımı

Almanya 4 Bin Avro Maaşla Personel Alımı Yapacak!

Almanya 4 Bin Avro Maaşla Personel Alımı Yapacak!
Almanya 4 Bin Avro Maaşla Personel Alımı Yapacak!

Almanya 4 Bin Avro Maaşla Personel Alımı

Gelişen sanayi ve teknolojisiyle birlikte personel ihtiyacı da her geçen gün artan ülkelerin başında Almanya geliyor. Ülke çeşitli pozisyonlardaki eleman açığını kapatmak için başka ülkelerden işçi alma yolunu gidiyor. Alınan işçilere ise çalıştıkları sektörlerde farklılıklar gösterse de yüksek maaşlar ödeniyor.

Yüksek maaşla personel temini 

Geçtiğimiz yıl yaşanan küresel pandemiye rağmen gelişen ve yaklaşık 18 milyar avro cari fazla veren ülke olan Almanya da işsizlik oranlarında ki düşüş ve personel ihtiyacında ki artış dikkat çekti. Yapılan son açıklamalara göre ülkede çeşitli sektörlerde personel sıkıntısı yaşanmaya başladı ve bu sorunun çözümü için yüksek maaşlar ile başka ülkelerden personel temini planı devreye sokuldu.

Hangi sektörlerde eleman açığı bulunuyor?

Sağlık alanında yaklaşık 300 bin hemşire ve yaşlı bakım personeli, okul öncesi eğitimde yuva eğitmeni ,ülke genelindeki restoran ve otel mutfaklarında garson, şef, aşçı vb gibi bir çok pozisyonlarda eleman açığı bulunuyor. Öte yandan bunlara ek olarak Kasap, Fırıncı, Alçı,  ustası, Sıvacı, Profesyonel şoförler ,Lokantacı ,Duvar işçisi, Beton işçisi, Çatı tamircisi/Çatı Ustası, Marangoz, Mozaik işçisi, Berber, Kuaför gibi mesleklerde de azımsanmayacak kadar personel ihtiyacı bulunuyor.

4 bin euro maaş;

Ülkede farklı mesleklerde personellere ödenecek olan maaş tutarları değişse de bazı mesleklerde aylık maaşlar brüt 4 bin avroyu bulabiliyor. Öte yandan ülkede asgari ücret saatlik 1 Ocak 2022’de 9,82 euro ve 1 Temmuz 2022’den itibaren 10,45 euro olarak uygulanacak.

Almanya iş başvuru nasıl yapılır?

Almanya’ya işçi olarak gidebilmek için öncelikle vize almak gerekir. Bunun sonrasında Almanya’ya gidilerek çeşitli iş başvurularına müracaat edilebilir. Ayrıca İŞKUR üzerinden de başvuru yapmak mümkün. Detaylar için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.iskur.gov.tr/isveren/yurtdisi-istihdam/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu