Kamu Personel Alımı

MEB 2022 Eylül 20 Bin Öğretmen Ataması Branş Dağılımı! Başvurular Ne Zaman Başlayacak?

MEB 2022 Eylül 20 Bin Öğretmen Ataması Branş Dağılımı!
MEB 2022 Eylül 20 Bin Öğretmen Ataması Branş Dağılımı!

MEB 2022 Eylül 20 Bin Öğretmen Ataması Branş Dağılımı

MEB 20 bin öğretmen atama takvimini duyuruyor. Cumhurbaşkanı 20 bin öğretmen ataması açıklaması kapsamında branş dağılımları merak konusu oldu. 20 bin öğretmen ataması branş dağılımı nasıl olacak? MEB 20 bin atama takvimi ne zaman duyurulur? İşte o detaylar.

Cumhurbaşkanı Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, 20 bin öğretmen ataması için takvimin önümüzdeki günlerde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Öğretmen adaylarımız için de bir müjdemiz var: Bu yıl için söz verdiğimiz 20 bin yeni öğretmen atamasıyla ilgili süreç, önümüzdeki günlerde Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılacaktır.
Böylece, hükûmetlerimiz tarafından atanan öğretmen sayısı, 730 binden 750 bine çıkacaktır. Bir başka ifadeyle, ülkemizdeki mevcut 1,2 milyon öğretmenin üçte ikisi bizim dönemlerimizde atanmış oluyor. Yeni atama sürecinin öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Bakan Özer’den Açıklama

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin öğretmen atama müjdesi dolayısıyla tüm öğretmen adayları adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Özer, atama takvimini en kısa sürede açıklayacaklarını duyurdu.

Kontenjan Dağılımı Nasıl Olur?

MEB 20 bin öğretmen atama duyurusunu yaptığından beri binlerce öğretmen adayı branş dağılımı merak etmektedir. Peki branş dağılımı nasıl olur? MEB geçtiğimiz dönem 15 bin öğretmen ataması yapmıştı. Branş dağılımının 15 bin atama benzer olacağını düşünüyoruz. Bu yıl 20 bin atama olmasına rağmen Özer’in “Ağırlık okulöncesi öğretmenliğine olacak.” sözlerine ithafen 5 bine yakın atamanın bu branşa verileceğini düşünüyoruz.
Son atamalar ise şöyleydi:

Eylül Sözleşmeli Öğretmenlik Ataması-Alan Bazlı Taban Puanlar
Mart Sözleşmeli Öğretmenlik Ataması-Alan Bazlı Taban Puanlar
(Ek Atama) Haziran Sözleşmeli Öğretmenlik Ataması-Alan Bazlı Taban Puanlar
(Ek Atama) Ocak Sözleşmeli Öğretmenlik Ataması-Alan Bazlı Taban Puanlar
Takvim Ne Zaman Açıklanır?

MEB 20 bin öğretmen atama takvimini en geç 4 Temmuz Pazartesi gününe kadar açıklayacağını düşünüyoruz.

Hangi KPSS puanı Kullanılacak?

Öğretmen atamasında 2021 KPSS puanı baz alınacaktır. Karma bir atama olsa bile 2020 puanına sahip adayların bu atamada pek de pay sahibi olamayacağı istatistiklerde görülmektedir.

Google News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu